Okupljeni građani pružali su sinoć podršku ministru pravde, ljudskih i manjinskih prava, Vladimiru Leposaviću. S druge strane, kao odgovornog za trenutnu situaciju vide predsjednika Vlade Zdravka Krivokapića. Pozivaju premijera na odgovornost.
Da je odgovornost za ovakvu političku situaciju na premijeru Krivokapiću, smatra i direktor Društva za istraživanje politike i političke teorije Vladimir Pavićević.
"Da je ogroman broj građana, koji su zagovarali razvlašćivanje DPS, da su sada nezadovoljni učincima Zdravka Krivokapića i mislim da ogroman broj tih ljudi, kada bi on sad rekao “podnosim ostavku”, to bi pozdravili. Znate li ko danas jedini ima poziciju da se naslađuje time što je Zdravko Krivokapić svakog narednog dana predsjednik Vlade, pa to je DPS Mila Đukanovića", kazao je Pavićević.
Reakcije na postupak Krivokapića nisu samo od građana.
Da je Krivokapić krenuo pogrešnim putem, poručio mu je i državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Ivan Vukićević. Vukićević je poručio Krivokapiću kako se zahtjev za smjenu ministra upućuje Skupštini samo ako prethodno za takav predlog ima obezbijeđenu podršku svih poslanika sadašnje parlamentarne većine, što Krivokapić nije uradio.
Da je zbog ovakvih postupaka od formiranja Vlade, Crna Gora sve vrijeme u nekoj vrsti krize, smatra Pavićević.
"Građani koji su glasali za razvlašćivanje DPS I za promjene, oni nisu glasali da neko stvara krize, nego da rješava probleme, a ova vlada je pokazala za četiri mjeseca da ne umije da rješava probleme, oni kažu “eksperti rade dan noć”, ali nesposobni da riješe bilo kakav problem. Rješenje je da se Zdravko Krivokapić pomjeri sa pozicije predsjednika Vlade, jer on to ne zna da radi", naglasio je Pavićević.
A dio građana je sinoć, pružajući podršku ministru Leposaviću, negirao da se u Srebrenici desio genocid. Iz Centra za demokrastku tranziciju su poručili da očekuju odlučnu reakciju nadležnih organa, zbog izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.
"Kulminacija jednog procesa koji traje dugo godina, jednog procesa radikalizacije i ekstremizacije crnogorskog društva, koji smo svi skrivali, ignorisali I vjerovali da će samo otići. To se, jednostavno, iz ovoga što vidimo, neće dogoditi I ono što bi bilo neophodno je što brža reakcija države u prevenciji radikalizma", kazala je Milica Kovačević iz CDT-a.
Kovačević objašnjava i zbog čega je došlo do porasta ekstremizma u Crnoj Gori.
"Imamo potpuno radikalizovanu politiku, ispražnjenu od sadržaja koja se vodi na etno nacionalističkim osnovama, imamo višegodišnju pasivnost države, koja ne radi ništa da se tome usprotivi. I, konačno, ali ne zanemarljivo, izloženi smo i negativnim uticajima stranih država, od kojih nas niko ne štiti", poručuje Kovačević.
Vladina intervencija, navodi Kovačević, trebalo bi da obuhvati problem sa svih strana,
"Pa, da prvo pogledamo sebi u oči, da shvatimo da naš problem nisu ekstremisti u Ukrajini ili Siriji, nego oni ljudi ovdje, koji su se ekstremizovali kroz ovakvo višegodišnje vođenje politike i društva", dodala je Kovačević.
Crna Gora će, zaključuje Kovačević, jedino bez ekstremizma moći napred
Komentari