Kako se navodi, prilikom donošenja zaključaka komisija je uzela u obzir sve trenutno dostupne dokaze, uključujući i savjete ad hok formirane ekspertske grupe.
EMA podsjeća zdravstvene radnike i ljude koji primaju vakcinu da budu svjesni mogućnosti vrlo rijetkih slučajeva nastanaka krvnih ugrušaka u kombinaciji sa niskim nivoom trombicita u roku od dvije nedelje od vakcinacije.
Do sada se većina prijavljenih slučajeva dogodila kod žena mlađih od 60 godina u roku od dvije nedelje nakon vakcinacije. Na osnovu trenutno dostupnih dokaza, specifični faktori rizika nisu potvrđeni, navodi se u saopštenju, prenosi Rts.
Za one koji su primili vakcinu, EMA navodi da bi odmah trebalo da zatraže pomoć ukoliko se pojavi neki od simptoma - kratak dah, bol u grudima, otok u nozi, konstantni bolovi u abdomenu, neurološki simptomi, uključujući jake i trajne glavobolje ili zamagljen vid i sitne mrlje krvi ispod kože van mjesta injekcije.
Komitet je naveo da su se krvni ugrušci pojavili u venama u mozgu (cerebralna venska sinusna tromboza, CVST) i abdomenu i u arterijama, zajedno sa niskim nivoom krvnih pločica i ponekad krvarenjem.
18 slučajave tromobze bilo fatalno
Komitet za bezbjednost EMA je saopštio da je prijavljeno 18 smrtnih slučajeva od 62 slučaja krvnih ugrušaka u sinusima (cerebralna tromboza venskih sinusa – CVST) i 24 u abdomenu koji su ispitivani. Slučajevi su prijavljeni EMA sa teritorije Evropske ekonomske oblasti i Ujedinjenog Kraljevstva, gdje je oko 25 miliona ljudi primilo AstraZeneku, prenosi N1.
Kako se ističe, prijavljena kombinacija krvnih ugrušaka i niskog nivoa trombocita je vrlo rijetka, a ukupne koristi vakcine u sprječavanju kovida 19 premašuju rizike od neželjenih efekata.
Iz EMA napominju da je jedino vjerodostojno objašnjenje za kombinaciju krvnih ugrušaka i niskog nivoa trombocita imuni odgovor, što dovodi do stanja sličnog onom koje se ponekad primjećuje kod pacijenata liječenih heparinom (trombocitopenija izazvana heparinom).
U saopštenju se navodi da je Komitet zatražio nove studije i dopune tekućih kako bi se pružilo više informacija i preduzeće sve dalje potrebne radnje.
Komentari