“Očekivao sam da se neko iz zdravstvenog sistema, nakon što smo poslali signale, interesuje i za Ramazan oko mjera, nažalost, toga nije bilo. Nikad nije kasno”, poručio je Fejzić na tviteru.
Mešihat je na sjednici donio odluku o organizaciji vjerskih aktivnosti u vanrednim okolnostima za vrijeme Ramazana.
Prema ovoj odluci islamski velikodostojnici pozvali su vjernike na poštovanje epidemioloških mjera, te da imami edukuju vjernike da se mogu vakcinisati u toku posta, jer vakcina ne kvari post.
“U svim vjerskim objektima Islamske zajednice teravih namaz će se klanjati osam rekata uz tri rekata vitr namaza, a ostalih 12 rekata vjernici će klanjati u svojim kućama. Učenje mukabele organizovaće se shodno tradiciji u određenim mjestima uz poštovanje epidemioloških mjera. Itikaf se nesmetano može klanjati u svim džamijama koje imaju neophodne uslove”, navodi se u odluci.
U odluci piše i da se džuma namaz može organizovati u više termina, shodno broju vjernika, a sve u cilju smanjenja epidemiološkog rizika.
“Obavezuju se medžlisi i imami džamija da obezbijede dezinfekciona sredstva i pribor za sprovođenje epidemioloških mjera u objektima vjerskih okupljanja. Apeluje se na vjernike koji su bolesni, kao i one sa najblažim simptomima prehlade da ne dolaze u džamije, već da namaz obavljaju u svojim kućama. Isto se preporučuje starim ljudima, hroničnim bolesnicima i djeci”, poručuju iz IZ.
Islamska zajednica naložila je medžlisima da sačine spisak socijalno ugroženih porodica, kako bi im bila dostavljena humanitarna pomoć.
“Utvrđena visina nisaba za tekuće mjesece 1443. hidžretske i 2021. godine po miladu iznosi 4.250 eura. Visina sadekatu-i-fitra ostaje ista i iznosi četiri eura. Imajući u vidu složenost i izazove aktuelne društvene realnosti, prvenstveno tešku ekonomsku situaciju, pozivaju se svi vjernici u zemlji i dijaspori da zekat i fitrove usmjere za ishranu učenika Medrese”, navode iz Islamske zajednice.
Komentari