Na zajedničkoj konferenciji za novinare SDT-a i Uprave policije saopšteno je da je SDT sproveo izviđaj u kojem je prikupljena dokumentacija i izvršena analiza, nakon čega su pokrenuli postupak protiv 14 osoba.
Specijalna državna tužiteljka, Lidija Vukčević, kazala je da se sumnja da su te osobe, iskorišćavanjem službenog položaja, pribavile protivpravnu imovinsku korist i oštetile budžet za više od 127 miliona eura.
“Postoji osnovana sumnja da je država pretprjela i dalje trpi štetu po osnovu kamata, troškova, provizija i naknada koje plaća na zaduženja na osnovicu isplaćenih garancija, jer je država u kontinuitetu koristila tuđa sredstva za finansiranje izdataka budžeta”, navodi se u prezentaciji tokom konferencije za novinare.
Kako se dodaje u prezentaciji, KAP je privatizovan u decembru 2005. godine. Kontrolni paket akcija kompanije kupila je kompanija Salomon Enterprises Limited, kasnije preimenovana u CEAC, koja je osnovana radi upravljanja imovinom EN plus grupe u istočnom regionu Evrope.
Ugovor o kupoprodaji akcija fondova u KAP-u zaključen je 27. jula 2005. godine.
Vlada je akcije prodala kompaniji Salomon Enterprises Limited, odnosno CEAC-u, i to ukupan kontrolni paket dionica KAP-a za 48,5 miliona eura pri čemu je kupac imao obavezu da investira 55 miliona eura.
CEAC je, kako se navodi, 2007. godine pokrenuo postupak protiv države Crne Gore, pred Arbitražom u Frankfurtu, sa odštetnim zahtjevima od oko 300 miliona EUR.
Iz SDT-a su saopštili da je Vlada 16. novembra 2009. potpisala ugovor o poravnanju sa Salomon Enterprises Limited, odnosno CEAC-u, kojim se obavezala da će pored ostalih državnih pomoći, koje se daju KAP-u, izdati i pet državnih garancija na kredite koje koristi ta kompanija u iznosu do 135 miliona eura.
Komentari