Britanski ministar zdravlja rekao je da su i to „prelomni podaci“ i da se sve više nada da će vlada sledećeg mjeseca moći da ukine više ograničenja.
Studija javnog zdravlja iz Engleske pokazala je da je vakcina Fajzer/Biontek djelovala 88 odsto na simptomatsku bolesti soja B.1.617.2 dvije nedjelje posle druge doze, dok je 93 odsto efikasna protiv soja B.1.1.7 „Kent“ koji je britanski dominantni soj.
Dvije doze vakcine AstraZeneka bile su 60 odsto efikasne protiv simptomatske bolesti povezanih sa indijskim sojem u poređenju sa 66 odsto efikasnosti protiv soja „Kent“.
„Sve sam sigurniji da smo na dobrom putu, jer ovi podaci pokazuju da vakcina, poslije dvije doze, djeluje jednako efikasno i protiv indijskog soja“, rekao je ministar zdravlja Met Hankok.
Prema vladinim planovima, ukidanje preostalih ograničenja za koronavirus trebalo bi da se dogode od 21. juna.
Britanija je izbacila najbrži evropski program vakcinisanja do sada, ali suočila se sa novim izazovom zbog širenja soja koji je prvi put pronađen u Indiji.
Podaci objavljeni u subotu pokazuju da su novi slučajevi kovida u Britaniji porasli za 10,5 odsto za sedam dana do 22. maja.
Zabrinutost zbog rastućih slučajeva indijskog soja u Britaniji podstakla je Njemačku da u petak kaže da će svako ko uđe u zemlju iz Ujedinjenog Kraljevstva po dolasku morati da ide u karantin na dvije nedjelje.
Takođe u petak, čelnik njemačkog zavoda za javno zdravlje rekao je da bi postojeća vakcine protiv kovida mogla da bude manje efikasna protiv indijskog soja.
Komentari