Vijetnamski ministar zdravlja Nin Ten Long opisao je najnoviju mutaciju kao „veoma opasnu“.
Virusi neprestano mutiraju i većina sojeva nije od značaja, ali pojedini virus mogu da učine zaraznijim, prenosi BBC.
Otkako je kovid-19 prvi put identifikovan u januaru 2020. godine, otkrivene su hiljade mutacija.
„Vijetnam je otkrio novi soj koronavirusa koji predstavlja kombinaciju karakteristika dva postojeća soja koja su prvi put pronađena u Indiji i Velikoj Britaniji“, rekao je Nin sastanku vlade, navodi Reuters.
On je rekao da je nova hibridna varijanta prenosivija od ranije poznatih verzija, posebno vazduhom. Takođe je rekao da da je novi soj otkriven nakon testiranjaa novootkrivenih pacijenata i dodao da će genetski kod virusa uskoro biti dostupan.
Prema mišljenju stručnjaka soj koronavirusa koji je prvi put identifikovan u Indiji u oktobru prošle godine, nazvan B.1.617.2, prenosiviji je od britanskog soja koji je poznat kao B.1.1.7.
Istraživanja ukazuju na to da su vakcine, poput Fajzera i AstraZeneke, visoko efikasne protiv indijskog soja nakon dvije doze, ali čini se da je zaštita od jedne doze smanjena.
Nema dokaza da bilo kakve mutacije koronavirusa izazivaju ozbiljnije bolesti za većinu ljudi.
Kao i kod originalne verzije, rizik je i dalje najveći za ljude starije životne dobi ili sa značajnim osnovnim zdravstvenim stanjem.
Ali virus koji je zarazniji i podjednako opasan sam po sebi će dovesti do više smrtnih slučajeva u nevakcinisanoj populaciji.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) identifikovala je četiri soja SARS-CoV-2 od globalnog značaja. Tu spadaju sojevi koji su se prvo pojavile u Indiji, Velikoj Britaniji, Južnoj Africi i Brazilu.
„Još uvijek nismo izvršili procjenu soja virusa koji je prijavljen u Vijetnamu“, rekla je Maria Van Kerkhove iz SZO i dodala:
„Naša državna kancelarija sarađuje sa Ministarstvom zdravlja u Vijetnamu i uskoro očekujemo više informacija“.
Vijetnam je poslednjih nedjelja zabilježio skok u slučajevima kovida-19. Zemlja je registrovala više od 6.700 slučajeva koronavirusa od početka pandemije. Od toga je više od polovine zabilježeno od kraja aprila ove godine.
Takođe je zabilježeno 47 smrtnih slučajeva povezanih sa kovidom, prema podacima Univerziteta Džons Hopkins.
Komentari