U maske su ugrađeni jednokratni senzori koji se mogu ugraditi i u druge maske za lice, a mogu se prilagoditi i za otkrivanje drugih virusa, a prenosi N1.
Smješteni su s unutrašnje strane maske i mogu da otkriju virusne čestice u dahu, a dizajnirani su tako da korisnik može da ih aktivira kada bude spreman za sprovođenje testa.
Rezultati se radi zaštite privatnosti prikazuju samo na unutrašnjoj strani maske.
Razvoj senzora kakvi se koriste u novoj maski počeo je prije nekoliko godina. Prije su se koristili za otkrivanje infekcija virusom ebole i zike.
„Ovaj test je osjetljiv jednako kao i zlatno-standardni, vrlo osjetljivi PCR test, ali je i brz kao antigenski testovi koji se upotrebljavaju za brzu analizu na kovid 19“, rekao je istraživač Harvarda Piter Ngujen.
Istraživači su zatražili patent za novu tehnologiju i nadaju se saradnji sa kompanijama na daljem razvoju senzora.
„Nadamo se da bi ova platforma mogla da podstakne novu generaciju nosivih biosenzora za hitne službe, zdravstveno i vojno osoblje“, rekao je profesor medicinskog inženjerstva i nauka na MIT Džejms Kolins.
What if your face mask could tell you if you have #COVID19? Now it can. Researchers from the Wyss and @MIT embedded freeze-dried cell-free biological reactions into a face mask, enabling it to detect SARS-CoV-2 in a patient's breath quickly and accurately. https://t.co/6boNRBhC6M
— Wyss Institute (@wyssinstitute) June 28, 2021
Komentari