Na taj dan brojnim manifestacijama u gradovima SAD i prijestonici Vašingtonu proslavljaju se istorija, politička tradicija i američki način života, navodi Glas Amerike.
Evidentne su razlike u načinu obilježavanja praznika u odnosu na prethodnu godinu. Tokom vikenda očekuje se da će oko 47 miliona Amerikanaca putovati avionima ili automobilima, prema podacima Američkog udruženja vozača automobila. To je porast od 40 odsto u odnosu na prošlu godinu.
U isto doba prošle godine, brojni Amerikanci su djelimično slavili ili nisu uopšte slavili nacionalni Dan nezavisnosti. U trenutku dok se zemlja borila sa drugim talasom infekcije Kovidom 19.
Međutim, sada je drugačije.
“Glavna promjena je naravno vakcina, ali takođe imamo i osjećaj kako da liječimo pacijente sa kovidom 19. Razumijemo terapije koje bi trebalo da koristimo, one koje nemaju najviše negativnih efekata”, objašnjava Tajson Bel lekar Univerzitetske bolnice u Virdžiniji.
Građanima su trenutno dostupne tri vakcine koje su odobrile federalne vlasti. A, uz kampanju vakcinacije od strane Bijele kuće, država i lokalnih vlasti, broj smrtnih slučajeva je sve manji, u prosjeku 256 dnevno, prema podacima Centara za kontrolu bolesti.
“Ako pogledate ko je hospitalizovan, ko su ljudi koji su toliko bolesni da treba da idu u bolnicu, njih 90 i više procenata je nevakcinisano ili djelimično vakcinisano. Drugim riječima, vakcine drže vakcinisane ljude van bolnice i djelotvorne su”, kaže Vilijam Šefner sa Univerziteta Vanderbilt.
Administracija predsjednika Bajdena ističe to što je od kada je preuzela mandat dato više od 326 miliona doza vakcina, kao i dam je 54 procenta građana potpuno vakcinisano. Ali oklijevanje u pogledu vakcinacije i dalje ostaje, a Bajdenov cilj da 70 odsto odraslih bude vakcinisano do 4. jula, nije ispunjen.
Oni koji nisu vakcinisani predstavljaju opasnost za širu populaciju od širenja novih i možda štetnijih mutacija virusa, upozorava ljekar Tajson Bel.
“Da li bi mogla da postoji neka druga varijanta na putu koja bi potencijalno mogla da ima mutaciju, a koja bi mogla da joj pomogne da promakne vakcini, a onda se moramo vratiti na početak? To je svakako moguće”, upozorava Bel.
Nagla pojava delta varijante virusa podstakla je nova zatvaranja u djelovima svijeta koji se bore protiv rekordnih infekcija i smrtnih slučajeva, pri čemu se više od četvrtine slučajeva u SAD sada pripisuje toj varijanti.
Margaret Heris, predstavnica Svjetske zdravstvene organizacije,kaže da je distribucija vakcina glavni problem.
“Raspodjela vakcina širom svijeta je nejednaka. Neke zemlje su se zaista utrkivale i vakcinisale više od 50 odsto svog stanovništva, ali imamo druge zemlje, a većina njih su sa nižim srednjim dohotkom, koje su vakcinisale nešto više od 1 odsto svoje populacije. Mi smo glasno apelovali, poručujući zemljama da podijele višak doza vakcina“, kaže Bel.
Medicinski stručnjaci saglasni su da, sve nade za iskorenjivanje pandemije i još normalniji praznik 4. jula naredne godine, zavise od koordiniranih globalnih napora.
Komentari