Na Kongresu su učestvovale delegacije iz matica crnogorske, češke, slovačke, šleske, bunjevačke, slovenačke, lužičko-srpske, matica Slovaka u Zakarpatju, matice Slovaka u Hrvatskoj i Srbiji, i predstavnici Foruma slovenskih kultura iz Ljubljane.
Maticu crnogorsku je na Kongresu predstavljao njen predśednik Dragan Radulović koji je u svom referatu govorio o radu Matice u posljednjih dvadeset godina i pozvao druge slovenske Matice da u svojim ovogodišnjim aktivnostima obilježe jubilej 200 godina od rođenja crnogorskog pjesnika Petra Drugog Petrovića – Njegoša.
Obraćajući se delegatima na Kongresu predśednik Matice Slovačke Marjan Tkač je ukazao na životnu potrebu Slovena da međusobno sarađuju i održavaju prijateljske kontakte, jer im ni danas, kao ni mnogo puta ranije u prošlosti, svjetsko-političke okolnosti nijesu naklonjene.
- Samo uz potpuno uvažavanje naših razlika, bez nametanja bilo čije ideološke ili nacionalne dominacije, možemo postići cilj kome težimo: da se razumijemo na našim maternjim jezicima i da svojim narodnim kulturama obezbijedimo dostojanstveno mjesto u zajednici slovenskih kultura u Evropi – istakao je Tkač.
Najsadržajnija rasprava na Kongresu slovenskih Matica vodila se oko položaja takvih nacionalnih i kulturnih organizacija u Evropskoj uniji. Pitanje koje je izazivalo puno pažnje bilo je na koji način novoj poziciji nacionalnih država u Evropskoj uniji treba prilagoditi strategiju djelovanja Matice na očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta
(Izvor:Pobjeda)