Izbori ne odgovaraju nijednoj političkoj strukturi; Crna Gora živi u prošlosti, podjele prevazići ekonomskim razvojem

Krivokapić za Rtcg

Izbori ne odgovaraju nijednoj političkoj strukturi; Crna Gora živi u prošlosti, podjele prevazići ekonomskim razvojem

Vanredni parlamentarni izbori u ovom trenutku ne bi odgovarali ni jednoj političkoj strukturi, kazao je, u intervjuu za Javni servis, predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić. Komentarišući brojne kritike na račun izvršne vlasti iz dijela vladajuće koalicije, premijer poručuje da bi volio da se u Parlamentu pokrene preispitivanje povjerenja Vladi.

"Izbori su najbolja mjera i rešeto za odnose na političkoj sceni Crne Gore. Oni, po moji saznanjima, trenutno ne odgovaraju nijednoj političkoj strukturi. Ne postoji izborno zakonodavstvo i znaju da u ovom trenutku svi gubimo energiju, a ništa se novo neće desiti na političkoj sceni. Znaju da nema buduće Vlade bez koalicija, a znaju i da bi izlaznost bila manja nego 30. avgusta. Znaju da je narod dao povjerenje da ovo traje četiri godine, da bi tada mogli da izađemo bez premise siguran glas, e to je ono zbog čega vejrujem da se ne mogu desiti tako brzo izbori", kaže premijer i dodaje da smo skonli svim mogućim iznenađenjima, i ne isključuje ni tu varijantu.

Krivokapić je kazao i da bi Crna Gora trebalo da napravi spomenik svim žrtvama koji bi bio simbol pomirenja.

On je, na konstataciju novinara da se dio javnosti u Crnoj Gori plaši mogućnosti izjednačavanja četničkog i partizanskog pokreta, pogotovo nakon nekih ideja o formiranju komisije za pomirenje i istinu, kazao da Srbija ima svoj način, a Crna Gora svoj.

"Mi od septembra razmišljamo kako da na pravi način podjele svedemo na najmanju moguću mjeru. Mislim da je najbolje da Crna Gora krene putem Španije, koja je napravila jedan spomenik svim žrtvama i tako uspostavila simbol pomirenja koji će prihvatiti svi."

Ekonomska moć i razvoj je modus koji nedostaje Crnoj Gori da bi se prevazišle podjele i, kada budete ekonomski moćni i razvijeni, nećete se vraćati u prošlost i živjeti sa istorijom, poručio je predsjednik Vlade Crne Gore u intervjuu za Radio i Televiziju Crne Gore (RTCG).

On je istakao da su podjele u Crnoj Gori vještački nametnute.

Krivokapić se osvrnuo na dva važna trenutka crnogorske istorije - 13. jul 1941, kao jedan od najvećih trenutaka u istoriji Crne Gore, kada je jedan sveopšti narodni ustanak bio pokrenut da bi se sačuvalo postiojanje, sloboda i čast.

Mi se stalno vraćamo prošlosti, Crna Gora živi u prošlosti

"Drugi trenutak je vezan za Berlinski kongres, gdje je Njegoševa rečenica 'da se mi nikada nijesmo mogli u lance vezati' rezultirala verifikacijom na Berlinskom kongresu i to 13. jula 1978. To je potvrda onoga što je Crna Gora imala tokom svoje istorije, a to je nezavisnosti i samostalnost", kazao je premijer.

Istakao je da Vlada želi da Crna Gora postane 28. država u okviru Evropske unije.

"Zato smatram da ta poruka koja je iskazana i jednog i drugog 13. jula poruka jedinstva. Jedinstva koje, nažalost, nije zaživjelo u Crnoj Gori, jer Crna gora je, kako neko kaže, podijeljena jer su to političari nametnuli, a mi kao narod to prihvatili i živjeli sa tim podjelama. Došao je trenutak da gledamo u budućnost, a u budućnost možemo samo zajedno", kazao je Zdravko Krivokapić za RTCG.

Naglasio je da su podjele u Crnoj Gori rezultat onoga što je vještački nametnute, te da neke podjele imaju istorijske okolnosti koje, kako navodi, ne možemo da zaboravimo.

"Ako se desio jedan događaj, on ne treba da rezultira podjelama jer mi zajedno živimo. Ispada da smo sami sa sobom podijeljeni, a onda se zavađamo bez ikakvog smisla. Jer, šta znači to na kojoj ste strani vi bili sada poslije 80 godina. Mi se stalno vraćamo prošlosti, Crna Gora živi u prošlosti", kazao je Krivokapić.

Poručio je da političari treba da se zapitaju koliko doprinose da se podjele "povampire".

Krivokapić je saopštio da 23. septembar, kada je konstituisan novi saziv Parlamenta, u budućnosti treba obilježiti zbog generacija koje dolaze i da taj datum predstavljaja simbol promjena u Crnoj Gori.

"Desila se velika promjena. Tri koalicije su uspjele da pobijede nepobjedivog, da oslobode Crnu Goru koja je po svim mišljenjima i izvještajima bila zarobljena država i na taj način su odškrinuta vrata demokratije", rekao je predsjednik Vlade.

Na pitanje o prozivkama iz Demokratskog fronta i jednog od lidera Nebojše Medojevića o švercu cigareta, kao i nedolasku na kontrolno saslušanje, Krivokapić kaže:

"Kritika je prirodna stvar, i dobro je što je ona postala dio naše svakodnevice. Treba da postoje opipljive činjenice da bi se išlo na kontrolno saslušanje. Ne možete svaki iskaz koji nije baziran na činjenicama da prihvatite kao mjeru da premijer jedne države treba da ide na saslušanje. Imali ste i materijalne dokaze i opipljive činjenice ranije, pa nijedan premijer nije bio niti na jednom na kontrolno saslušanje, ili ako je bio, to je urađeno tako da je sve bilo dogovoreno", naveo je premijer u intervjuu za TVCG.

Na pitanje hoće li njegova Vlada opstati, Krivokapić navodi da je najveći problem unutrašnje političko stanje, i da to traje od 1. septembra.

"Ako mislimo da je budućnost Crne Gore ostavljena u nekoj prašini i zatamljena, ja tako ne mislim. Ja i članovi vlade smo usmjereni ka budućnosti. I onda se postavlja pitanje ko je promašio tu ideju, ja koji sam proglašen izdajnikom za sve i svašta ili neko drugi. Narod neka prosudi... Vizija ekspertske Vlade je najbolji model za Crnu Goru, demokratsku traziciju i pokušaj da uđemo u EU 2024. godine", rekao je premijer za TVCG.

Vizija eksperske Vlade je najbolji model za Crnu Goru, demokratsku traziciju i pokušaj da uđemo u EU 2024. godine

Poručuje da je nabitnije da pobijede znanje i kompetancija.

"Može i da pada Vlada, ali je najvažnije da kompetencija i znanje pobjedi."

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.