To je još jedno značajno dostignuće u oblasti sadnje žitarica, u svjetlu pokušaja da se nahrani rastuća svjetska populacija u vrijeme pogoršanja klimatskih uslova, prenosi agencija Frans pres.
Tim naučnika Nacionalnog instituta za agrobiološke nauke u Cukubi navodi da je otkrio poseban gen u sjemenu pirinča uzgajanog u suvim visoravnima Filipina. Sjeme nazvano Kinandang Patong karakteriše korijenje koje raste pravo u dubinu, tražeći vodu, za razliku od plitkih korijenskih sistema koji rastu šireći se u stranu na navodnjavanim poljima.
Gen DR01 ubačen je u tradicionalno sjeme pirinča IR64, pa su te sadnice, zajedno sa onima koje ne sadrže gen, zasijane na plantažama na visoravnima širom Azije i posmatran je njihov razvoj u uslovima bez suše, s umjerenom sušom i velikom sušom.
Umjerena suša smanjila je prinos od pirinča IR64 na svega 42 odsto u odnosu na uslove bez suše. Velika suša uništila je usjeve u potpunosti. Međutim, na pirinač sa genom DR01 umjerena suša gotovo da nije uopšte uticala, dok je, u uslovima velike suše, prinos smanjen za oko 30 odsto.
Prema procjeni Ujedinjenih nacija (UN), svjetska populacija će dostići 9,6 milijardi sredinom ovog vijeka, u poređenju sa sadašnjih 7,2 milijarde, a do 2100. ta cifra mogla bi da poraste do 10,9 milijardi.
Da bi se nahranio sve veći broj stanovnika u vrijeme sve ozbiljnijih suša i poplava biće potrebna kampanja protiv bacanja hrane, za pametnije iskorišćavanje zemlje, vode, đubriva i pesticida, kao i za inovacije u poljoprivredi u cilju razvoja sjemena žitarica otpornih na klimatske promjene, navode Agencija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) i francuski Nacionalni institut za istraživanja u poljoprivredi (INRA).
Izvor: Nezavisne novine