Iz Višeg suda je saopšteno da su "27. aprila, odlučujući po prijedlogu SDT-a, naredili raspisivanje potjernice prema okrivljenom D. K. radi vođenja krivičnog postupka protiv ovog okrivljenog zbog krivičnih djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja putem podstrekavanja i iznuda putem podstrekavanja".
Potjernica za Kovačevićem je raspisana nakon što je Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku dalo saglasnost za raspisivanje međunarodne potjernice.
U istrazi Specijalnog tužilaštva bivši direktor Uprave za nekretnine dobio je status organizatora kriminalne organizacije preko koje je, kako tvrde iz Specijalnog tužilaštva, prisvajao vrijedne parcele na pjeni od mora koristeći se pritiskom na podređene službenike državnog organa kojim je rukovodio.
Pored Kovačeviča, crnogorske vlasti su raspisale potjernicu i za osumnjičenim Aleksandrom Boljevićem, a na osnovu koje je uhapšen 31. maja u Danskoj.
On još uvjek nije izručen Crnoj Gori.
Pored Kovačevića i Boljevića, na listi osumnjičenih za nezakonito prisvajanje državnog zemljišta u zoni Morskog dobra nalazi se Ana Lakićević-Grdinić, Veselin Tomašević, Krsto Pavićević, Goran Tufegdžić, Danilo Jovanović, Danko Kovačević, Sanja Popović i podgorička kompanija "Geo&Arh".
Oni se terete za zloupotrebu službenog položaja, zloupotrebu službenog položaja u privrednom poslovanju, iznudu, iznudu putem pomaganja, protivpravno zauzimanje zemljišta, navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja, falsifikovanje isprave, utaje poreza i doprinosa…
Naime, istragom je utvrđeno da je Kovačević preko Sanje Popović angažovao njenog brata od strica Aleksandra Boljevića da za određeni novčani iznos prinudi drugog suvlasnika kuće u Bogišićima da mu proda svoj dio za iznos koji je ispod realne vrijednosti.
Vrijednost vile koju je Kovačević želio da prisvoji u potpunosti, sa zemljištem u zoni Morskog dobra, procijenjena je na 690.000 eura.
Kovačević je uhapšen u decembru prošle godine kada je SDT okončao izviđaj po prijavi Aleksandra Gazivode koji je izgubio pravnu bitku sa bivšim direktorom Uprave za nekretnine oko suvlasničkog djela vrijedne nekretnine u Tivtu.
Tada je uhapšena i načelnica tivatskog katastra Ana Lakićević-Grdinić koja je u istrazi priznala da je po nalogu Kovačevića vršila upis i promjenu podataka u katastarskom operatu na nepokretnostima bez validnog pravnog osnova i donosila nezakonita rješenja o upisu nelegalno sagrađenog objekta na osnovu lažnih elaborata.
Takođe, po nalogu Kovačevića je prikrivala činjenice i podatke upisa nelegalnog objekta koji se vodi kod Uprave za nekretnine PJ Tivat, ne obavještavajući vlasnika nepokretnosti o izvršenim promjenama i postupcima koji se vode.
Nastavak istrage nezakonitog poslovanja bivšeg direktora Uprave za nekretnine SDT je doveo do razotkrivanja malverzacija oko prisvajanja državne imovine, a u kojima su učestvovali bivši i sadašnji direktori Morskog dobra, kao i članovi Upravnog odbora ovog javnog preduzeća.
Komentari