zložba “Caveat Emptor” u galeriji "Centar" na Univerzitetu u Fordamu, nudi navodna kultna remek-djela proslavljenih majstora poput Šagala, Vorhola, Gogena, a za njihove prave autore, malo ko je čuo.
“Caveat Emptor” zapravo znači “Neka kupac bude na oprezu”, a istoimena izložba obuhvata krivotvorine anonimnih autora koje je zaplijenio FBI. Mnoge od izloženih "lažnjaka" zavarale su stručnjake na putu do aukcije u "Kristiju" i "Sotbiju".
Talent, koji je očit u djelima nepoznatih krivotvoritelja, prema riječima kustosa Danijela Smola, varira od prolaznog do izvanrednog. Iako su radovi ovih anonimusa proglašeni lažnim, pravila za spoznavanje autentičnosti djela konstatno se mijenjaju.
Jedan od autora izložbe, Stiven Apikela Hičkok izjavio je da posjetioci mogu da svjedoče, u neku ruku, sobi trofeja, ili pak izlaganju dokaza zamaskiranom u jednostavnu izložbu slika.
Ovo nije prva izložba krivotvorenih djela. I prošle godine javnost je mogla da prisustvuje izložbi “Faux Real” čija je glavna zvijezda bio vrlo plodan umjetnik i krivotvoritelj Mark Landis.
Izložbe ovog tipa organizuju se s ciljem da se trgovcima umjetničkih djela predoči koje sve opasnosti vrebaju u njihovom poslu.
Prema procjeni istoričara umjetnosti Tomasa Hovinga, bivšeg direktora "Metropoliten muzeja" u Njujorku, falsifikati predstavljaju oko 40 odsto tržišta umjetničkih djela.
Antikviteti predstavljaju drugo unosno polje za falsifikatore.(huffingtonpost)
(Izvor:RTCG)