Nova studija objavljena u časopisu Science Advances otkrila je da je povećanje finih čestica iz dima od požara 2020. dovelo do porasta slučajeva i smrti od kovid-19 u Kaliforniji, Oregonu i Vašingtonu.
„Zagađenje vazduha sitnim česticama može da bude dodatno sredstvo za još brže širenje virusa“, rekla je Frančeska Dominići, koautorka studije i profesorka biostatistike, nauke o populaciji i podacima na „Harvard T.H. Chan School of Public Health“, za CNN i dodala:
„To je opasna kombinacija. S obzirom na to da vidimo povećan rizik od zaraze delta sojem i već imamo šumske požare, to će biti zabrinjavajuće“.
Fine čestice, ili PM 2.5, su među najsitnijim, ali i najopasnijim zagađivačima. Kada se udišu, putuju duboko u plućno tkivo, tako da mogu da uđu i u krvotok.
PM 2.5 čestice, koje dolaze iz drugih izvora, poput automobila, i povezane su sa brojnim zdravstvenim komplikacijama: astmom, srčanim oboljenjima, hroničnim bronhitisom i drugim respiratornim oboljenjima – u osnovi čine ljude podložnima teškom obliku kovida-19, čak i smrtnom ishodu.
Dr Albert Rico, glavni medicinski službenik Američkog udruženja za bolesti pluća, koji nije bio uključen u novu studiju, rekao je da zagađenje vazduha dimom od požara vjerovatno izaziva upalu u plućima.
„Sitne čestice koje dolaze do pluća stvaraju dobre uslove za razvoj infekcija, poput virusa“, rekao je dr Rico za CNN i dodao:
„Imunološki sistem je usmjeren da se bori protiv efekata čestica, a sada imamo i virus protiv kojeg takođe mora da se pokrene“.
Donghai Lieng, profesor zdravlja i životne sredine na Univerzitetu Emori, koji nije bio uključen u studiju, rekao je za CNN da je ovo veoma važna studija.
„Ovo je jedna od prvih studija koje pronašla vezu između PM 2.5 čestica koje se nalaze u vazduhu nakon požara u SAD i kako one doprinose pogoršanju situacije sa kovidom-19, uključujući i smrtni ishod“, rekao je profesor.
Komentari