"Javnim apelima, saopštenjima i analizama epidemioloških parametara pokušavamo da ukažemo da je potrebno drugačije vođenje epidemije, otvaranje privrede ali nikada na uštrb zdravlja građana. Struka mora biti ispred politike. Umjesto odgovornog odnosa prema javnosti zbog ozbiljnosti zdravstvene situacije, ministarka zdravlja nam je “servirala” još jednu bezočnu manipulaciju da imamo “najnižu stopu rasta novooboljelih u regionu”. Ovakva obmana može samo da bude prihvaćena od strane kreatora epidemioloških mjera - raznih spajića, milatovića, carevića... Problem je što je ministarkina izjava daleko od istine", saopštavaju iz DPSa.
U regionu je, ističu, najveća četrnaestodnevna incidencija novih slučajeva infekcije koronavirusom na 100 hiljada stanovnika registrovana u Crnoj Gori (566), na drugom mjestu je Kosovo (422), a na trećem Sjeverna Makedonija (276).
Po opštinama najveća četrnaestodnevna incidencija novih slučajeva infekcije koronavirusom na 100 hiljada stanovnika registrovana je u Budvi (2.348), Ulcinju (1.877) i Tivtu (1.175). U Crnoj Gori su trenutno aktivna 4.315 slučaja koronavirusa dok ih je prošle godine na današnji dan bilo 1.070, dakle 4 puta manje.
Govorimo o vremenu kada su se na litijima i ostalim političkim skupovima, tada opozicionih partija, masovno kršile mjere i javno pozivalo na nepoštovanje preporuka stručnjaka ali se epidemija ipak držala pod kontrolom. Pitala se struka - napominju iz DPSa.
"Danas ministarka zdravlja pokušava da uvjeri javnost kako je uobičajeno imati stotine novooboljelih i izgubljene ljudske živote?! Ne možemo očekivati da se svi izliječe ali pravovremenim mjerama se može smanjiti, i to značajno, i broj zaraženih i broj umrlih. Tako rade odgovorne države pa je bilo očekivano da će pozvati svoje građane da napuste Crnu Goru (npr. Slovenija) ili da će ograničiti ulazak građana Crne Gore (npr. Njemačka). Crna Gora je, po broju novih slučajeva infekcije koronavirusom na 100 hiljada stanovnika, na drugom mjestu u Evropi, iza Gruzije", ističu iz DPSa.
Kako kažu, krajnje je vrijeme da zaustavimo urušavanje zdravstvene struke i potcjenjivanje medicinske misli u Crnoj Gori.
"Ljudski život ne smije biti najjeftinija roba u Crnoj Gori, i gurnut u drugi plan zbog povećane prodaje kukuruza i jagnjećeg pečenja na “oslobođenoj” miločerskoj, svetostefanskoj ili bilo kojoj drugoj plaži. Do kada da puštamo “glavnog državnog epidemiologa” Milatovića da bude gospodar smrti i “zauzetih postelja” dok nam ministarka korone baca prašinu u oči sve ispraznijim izjavama. Dok svojim činjenjem, i posebno nečinjenjem, Milatović i Borovinić Bojović dugoročno urušavaju zdravstveni sistem i zdravlje i samih zdravstvenih radnika, samo se deklarativno zalažu za unaprijeđenje položaja istog", navode u saopštenju.
Iz DPSa podsjećaju da je prošlogodišnje i ovogodišnje povećanje zarada zdravstvenih radnika rezultat rada Vlade Duška Markovića a aktuelni vicepremijer najavljuje da će 2022. godine početi da razmišljalju o poboljšanju statusa radnika u zdravstvu.
"Ne lipši magarče do zelene trave sa ovakvom gospodom iz Karađorđeve", poručuju iz DPSa i dodaju:
"Neki od rezultata devetomjesečnog rada su im: ulaganje nula eura u razvoj zdravstvenog sistema, stopiran transplantacioni program, masovna vakcinacija Fajzer vakcinom jednom sedmično, ruska vakcina, ali samo u planovima konsultanta Sergeja Boljevića, modularne bolnice u premijerovoj glavi, liječenje pogrešnim lijekom, odbijanje donacija vakcina, “liječenje” i umiranje u domovima za stare... Ima toga još. Neka djela ne zastarijevaju.
Zato je krajnje vrijeme da kažemo stop nasilju u struci, stop neznanju i šarlatanstvu. Crna Gora mora naprijed. Iza nas je, na svakom planu, a posebno u zdravstvu, nepovratno izgubljena godina “koju su pojeli skakavci”", zaključuju.
Komentari