Akundžada, stručnjak za pravosudna i vjerska pitanja, izašao je iz anonimnosti u maju 2016. godine da bi predvodio islamistički pokret u kojem su tada vladali unutrašnji sukobi.
Imenovan je za vodju posle smrti svog prethodnika Aktara Mansura ubijenog u američkom napadu bespilotnom letjelicom 2016. godine.
Malo se zna o svakodnevici Akundžade, čija je komunikacija ograničena na rijetke godišnje poruke povodom islamskih praznika. Za mnoge analitičare njegova uloga je više simbolična nego operativna.
Talibani su do sada objavili samo jednu njegovu fotografiju. Nikada se nije javno pojavio i njegovo mjesto boravka nije poznato.
Akundžada je sin teologa, porijeklom iz Kandahara, kolijevke talibanskog pokreta. Imao je prije imenovanja za vođu veliki uticaj na talibane.
Talibani od nedavnog dolaska na vlast ništa ne govore o aktivnostima i kretanjima vrhovnog vođe.
"Vidjećete ga uskoro, ako bog da", izjavio je nedavno portparol talibana Zabihulah Mudžahid.
Za razliku od Akundžade, lideri raznih talibanskih frakcija pojavili su se javno u Kabulu, propovijedajući u džamijama, razgovarajući sa opozicionim ličnostima, a neki su se sastali i sa predstavnicima Federacije kriketa.
Talibani su oduvijek imali običaj da svog vrhovnog vođu ostavljaju u sijenci. Osnivač grupe, Mula Omar, vodio je pustinjački život i rijetko je posjećivao Kabul dok su talibani bili na vlasti 1990-ih.
Omar je više volio da ostane u svom domu u Kandaharu i čak nije bio voljan da se sretne sa ljudima koji su mu dolazili u posjetu. Medjutim, njegova riječ je bila sveta i niko od sadašnjih vođa nije stekao takvo poštovanje koje je on imao.
Medjunarodni stručnjaci smatraju da je novi vodja izgleda usvojio sličan život usamljenika. Medjutim, postoji mogućnost da je Akundžada "nevidljiv" iz bezbijednosnih razloga da ne bi doživio sudbinu svog prethodnika Mansura.
Prema nekim glasinama u Avganistanu i Pakistanu o sudbini Akundžade, vođa talibana je zaražen korona virusom, a neki pominju da je ubijen u nekom bombardovanju. Te glasine nisu potvrdjene, prenosi Beta.
Neki analitičari s druge strane misle da Akundžada jednostavno čeka konačni odlazak američkih snaga iz Avganistana da bi se javno pojavio.
Komentari