Niković je za Jutarnji program TVCG kazao da je trend odlaska ljekara iz Hitne medicinske pomoći tajna koja je čuvana 10 godina.
“Ja sam kao ljekar u posljednjih 10 godina kritikovao i govorio da je to jedan trend koji je prepoznat i u regionu. Mene je dopala nezahvalna dužnost da pokušam vratiti imidž ustanove koji je po mom dubokom uvjerenju poljuljan. Danas postoji trend da ne treba raditi u Hitnoj pomoći”, kazao je on.
Smatra da će morati da rasporede resurse, da ih organizuju, a ne ukidaju.
Govoreći o nedavnim informacijama o gašenju jedinice hitne pomoći u Golubovcima, on je kazao da da je to bio pokušaj u dogovoru sa Ministarstvom da postojeće resurse organizuju na najbolji način kako bi svaki građanin Podgorice i Golubovaca dobio na vrijeme pomoć.
“Svi znamo da je hitnu pomoć nemoguće ukinuti. Mi moramo da raspodijelimo ljudske resurse koje u jednom momentu nijesmo imali, a kasnije smo u dogovoru s ministarstvom ljude koji su dobili specijalizacije odgodili za april. Niko nikad ne može ukinuti hitnu medicinsku pomoć. Međutim u jednom momentu ćemo morati da raspodjeljujemo sredstva u skladu sa situacijom”, kazao je Niković.
Ističe da je stanje voznog parka izuzetno loše.
“Na teritoriji Crne Gore imamo 21 jedinicu Hitne pomoći, četiri treba da se otvore do kraja godine. Vozni park je u lošem stanju. Ako vam se desi da vam Hitna pomoć kaže da ne može izaći na teren, moguće je da im je automobil pokvaren. Mi se trudimo da to za sada funkcioniše na zavidnom nivou, a nadamo se da ćemo do kraja godine imati 12, 13 automobila”, kazao je on.
Zavod za Hitnu medicinsku pomoć, kaže on, bilježi povećan broj pacijenata koji se javljaju sa simptomima kovida 19 i svi su pregledani na adekvatan način.
Takođe, istakao je da su ove godine imali manje intervencija na Sea Dance festivalu u odnosu na prethodne.
Komentari