Varijanta koju proučavaju, nazvana C.1.2, pojavila se širom Južne Afrike, kao i u sedam drugih zemalja Afrike, Azije i Pacifika, i za sada nisu sigurni da li je zaraznija ili otporna na imunitet stečen vakcinacijom ili prethodnom zarazom.
“Više mutacija ne znači uvijek i veću opasnost, neke mutacije mogu oslabiti virus, a kombinacija promjena utiče na to da li virus postaje efikasniji, pošto jedna dodatna mutacija može da poništiti efekte druge i to je ono što naš tim trenutno istražuje”, navodi virusolog Peni Mur sa Nacionalnog instituta za zarazne bolesti Južne Afrike.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je saopštila da je prerano da ovu mutaciju virusa označi kao varijantu od interesa ili varijantu za zabrinutost, pa ona još uvijek nema oznaku grčkog alfabeta.
Vodeći ekspert SZO za kovid-19 Marija van Kerkov, primijetila je da je za sada otkriveno da je veoma mali broj ljudi, oko 100, kod kojih je dijagnostikovan korona virus zaraženo varijantom C.1.2. i da će SZO saopštiti ako se to promjeni, a da je delta soj i dalje dominantan.
SZO je trenutno označila četiri zabrinjavajuće varijante, koje se lakše prenose, utiču na težinu bolesti ili drugačije reaguju na testove, vakcine ili protokole liječenja: Alfa ili B.1.1.7; Beta ili B.1.351; Gama ili P.1 i Delta ili B.1.617.2, ,a neke, kao što su Alfa i Delta, brzo su se proširile i postale dominantne varijante u većem dijelu svijeta.
Komentari