Nova linija duga 118 kilometara, kako prenosi agencija Tanjug, najveći je građevinski projekat u Britaniji i najveće arheološko nalazište u Londonu u proteklih nekoliko decenija. Ispod užurbanog poslovnog centra grada, arheolozi su otkrili svašta, od dijela rimskog puta do 2.000 godina starih potkovica, zlatni nakit iz 17. vijeka i kosti davno umrlih stanovnika Londona.
Kroz vjekove
Jednog popodneva ove sedmice, arheolozi su novootkrivene kosti nagomilali u rupi u blizini ulice Liverpul i stanice metroa dok su svega nekoliko metara dalje prolazili nezainteresovani stanovnici grada. Kosti pripadaju nekolicini od 20.000 ljudi koji su sahranjeni na groblju iz 16. vijeka.
- Svi koji žive u ulici Liverpul godinama nijesu ni pomišljali da šetaju preko jednog od najgušće „naseljenih“ grobalja u Londonu – rekao je za AP Nik Elsden, arheolog iz Muzeja Londona koji nadgleda iskopavanja koja traju uporedo sa izgradnjom „Krosrejl“ linije.
Londonska 2.000 godina stara istorija ide duboko – pet do šest metara u zemlju kolika je udaljenost između današnjeg nivoa ulice i rimskog puta, a „Krosrejl“ je arheolozima pružio priliku da kopaju kroz vjekove do praistorijskih vremena.
- Ovo je rijetka prilika – kaže Elsden dok muzejsko osoblje čisti zemlju sa kostiju i lobanje koji su pronađeni u rupi gdje će uskoro nići domarska kućica.
Ovo je veliki put izvan jedne od najužurbanijih linija, a rijetko dobijate priliku da tu kopate – dodao je on.
Bogato nalazište
Linija vrijedna 14,8 milijardi funti (23 milijarde dolara) trebalo bi da bude otvorena 2018. i povezivaće istočni i zapadni kraj Londona, a centralni dio dug 21 kilometar ići će ispod zemlje. To znači da se kopalo kroz najstarije i najnaseljenije djelove grada. Osim kopanja tunela koji napreduje u prosjeku 100 metara nedjeljno i koji će biti završen iduće godine, više od 100 arheologa radilo je na 40 lokaliteta u posljednje četiri godine. Pronašli su svašta, od
irvasa, bizona i mamuta čije su kosti stare 68.000 godina do ostataka kuće iz doba Tjudorovih, srednjevjekovnih klizaljki, 800 godina starog komada drveta i osnova brodogradilišta iz 18. vijeka. Početkom ove godine, pronašli su skelete žrtava Crne smrti, kuge koja je odnijela polovinu londonske populacije 1348.
Tranzitna oblast
Najnovije otkriće su komadi kremena, neki su čak oblikovani u male oštrice, iz 9.000 godina stare fabrike u blizini Temze, danas u jugoistočnom Londonu. To je dokaz da su oblast naseljavali nomadi još od posljednjeg Ledenog doba. U Liverpul stritu nedavno je pronađen 17-vjekovni venecijanski zlatni novčić sa omčom što znači da se vjerovatno nosio kao ukras koji je neki bogataš izgubio. Elsden i njegov tim naročito su oduševljeni ostacima rimskog puta posutog potkovicama starim 2000 godina napravljenim od metala i pričvršćivanim za kopita kožnim trakama. Toliko ih je pronađeno da stručnjaci vjeruju da je ovo bila prometna tranzitna oblast a da su konji donosili proizvode sa sela stanovicima tadašnjeg Londiniuna.
- Rimske potkovice ukopane u rimski put – eto jedne jedinstvene slike. To pruža rijedak uvid u svakodnevni rimski život. Arheolozi su se naročito pozabavili ostacima groblja Bedlama koje je osnovano u 16. vijeku ispod sadašnjeg Liverpul strita kako su se srednjevjekovna crkvena groblja punila – kazao je Elsden.
(Izvor:Pobjeda)