Kulturna dijeta na ruski način
Moskva

Tokom ljeta Moskva postaje prazna

Kulturna dijeta na ruski način

Tokom ljeta Moskva ne može da se pohvali ni umjetničkim sadržajima niti posetom turista. Metropola postaje prazna, nema velikih koncerata, ne rade pozorišta, pisci se odmaraju

RUSKA kulturna metropola, u kojoj tokom godine može da se uživa u zaista vrlo raznovrsnoj ponudi, u drugom dijelu ljeta je uvijek gotovo prazna i jedino uporni knjižari pokušavaju da nađu svoju šansu nudeći knjige čak i u parkovima.

Poslije Moskovskog međunarodnog festivala grad počinje da se odmara, a širom Rusije počinju desetine lokalnih festivala gdje se na odmor sele glumci, režiseri, umjetnička publika, a "stoljica Rusije" postaje tiša. Na fasadama teatara početkom avgusta pojavljuju se reklame i najave da nova sezona počinje u septembru. Oni ambiciozniji obično sezonu otvaraju nekom od premijera.

I pisci se tokom ljeta uglavnom odmaraju i čekaju septembarsku veliku Moskovsku izložbu knjiga. Neki mlađi pisci, iako rijetki, ne miruju ni ljeti.

Već do kraja ove godine u svim moskovskim okruzima će se pojaviti po jedna biblioteka koja će raditi 24 sata. Sada odjeljenje za kulturu grada Moskve, zajedno sa gradskim bibliotekarskim centrom i moskovskom gradskom skupštinom razmatraju kako da građanima još više približe knjigu. Osim čitanja knjiga, posjetioci tih non-stop biblioteka moći će da besplatno da koriste i Internet.

Iako je veliki broj moskovskih bioskopskih dvorana odavno renoviran i ima odličnu klimatizaciju, ljeti se filmovi mogu gledati i u moskovskim parkovima. Već drugu godinu zaredom najpoznatiji moskovski park "Gorkog" u drvenom amfiteatru prikazuje filmove. Onaj ko hoće da prilegne može da dobije veliki jastuk, a ako kiša pada, ko želi može da dogleda film ispod kišobrana ili kabanice koju dobije u amfiteatru. Prva predstava u tom otvorenom bioskopu počinje u 22.30 sati, a poslednje predstave završavaju se u zoru, u tri pa i četiri sata. Prikazuju se filmovi o kojima se najviše govorilo i pisalo. Cijene ulaznica su od 300 do 500 rubalja, što je od sedam do 12 evra.

Moskva ne može da se pohvali da je turistička Meka jer su joj hoteli preskupi, i namijenjeni su za poslovne ljude. Malo je turista koji mogu da plate njene vrlo skupe "gostinice", a onih jeftinijih praktično i nema nakon što je srušen hotel "Rusija". Zbog malog broja turista u Moskvi i ne prave kulturnu ponudu za turiste. Oni koji dođu iz svijeta mogu da posjete čuvene galerije Tretjakovsku i Puškinovu kao i muzeje i crkve Kremlja. U toku ljeta, Puškinova galerija koja se nalazi u blizini Kremlja, radi četvrtkom do 21 sat, a to produženo radno vrijeme ima i Tretjakovska galerija četvrtkom i petkom.

Oni koji ne mogu ili neće da spavaju, mogu da posjete imperatorsku rezidenciju Jekaterine velike u Caricinu. Tamo za grupne posjete organizuju "večernje fantazije Caricina". Inače, zbog širenja grada, Caricino više nije periferija Moskve. Cijena te šetnje za grupu do 50 ljudi je 40 hiljada rubalja što je 900 evra.

Ko poželi da bez gužve uveče posjeti moskovski zoološki vrt, jednom nedjeljno, srijedom može poslije 20 sati da vidi kako se odmaraju životinje. Cijena ulaznice za takvu posjetu zoološkom vrtu je zaista visoka i iznosi 17 evra.

Sadašnja Moskva ima veliki broj dobrih dvorana za koncerte i druge predstave, pa vrućina nije razlog siromašne ljetnje ponude. Kad bi za to postojao interes publike, i menadžeri i vlasnici mnogobrojnih dvorana mogli bi lako da zarade ako bi organizovali bogat "kulturni meni". Ali već od septembra u Moskvi prestaje "kulturna dijeta" i svako može da odabere šta voli da sluša i gleda, dakako, ako ima dosta para u novčaniku, jer ni u Rusiji više nema jeftinih karata već je sve na svjetskom nivou.

(Izvor:Večernje novosti)