Prvo je, kako je istakao, napisao priču, a nakon toga je komponovao muziku.
- Nije nihilistička, ni sartrovska priča, već ima dosta duhovnosti jer sam upotrijebio temu meditacije indijske kulture, odnosno borbe sa egom i pokušaj da nešto u sebi promijenimo tako što ćemo se izboriti sa svojim egom, koji je po indijskoj filozofiji, nešto negativno i nešto što nas koči – kazao je Bogdanović.
Na putu do promjene
Radnja ove opere je smještena u Crnu Goru.
- Glavni lik opere proći će put od Podgorice do Durmitora, kroz milion unutrašnjih svjetova. Budi se kroz borbu sa egom i spoznaju sebe – kazao je Bogdanović.
Pored mnogih ideja ove priče jedan od glavnih fokusa je da kroz promjenu sebe možemo mijenjati univerzum. U drugom dijelu opere, glavni junak doživljava katarzu kada razriješi dilemu identiteta ega, u priči prožetoj autohtonim durmitorskim mitom o tragičnom Todoru i vilama i meditativnim muzičkim akcentom s obradom pred-guslarskih etno motiva.
Kada je u pitanju muzička osnova opere, Bogdanović je istakao da je mješovitost žanrova velika – od roka, džez fuzije, progresive i klasičnih kompozicija.
- Biće prisutni i pop singlovi, ambijentalna muzika, psihodelija, zvučni filmovi, crnogorski tradicional i meditaciona muzika, jer je meditacija jedan od glavnih motiva borbe sa svojim egom u ovoj priči – istakao je Bogdanović.
Petnaest pjesama
Na 15. pjesama ovog konceptualnog pristupa u rokenrolu Bogdanović, koji se pojavljuje i kao jedan od vodećih vokala, klavijaturista, gitarista i basista, uključio je 14 crnogorskih mladih i reprezentativnih rok i džez muzičara. Među njima trojicu bubnjara – Miloša Mićunovića (Nagual, Simfonijski orkestar Crne Gore), Martina Đorđevića (White Goes Black, Senkina đeca) i Danila Vuletića (Marble, East Elysium, Fantodrom) koji svoje dionice snimaju u „Kosmos studiju“ na Zlatici gitariste Nova Brakočevića iz benda „Luka Berane“. Potom na električnoj gitari Milivoja Kljajića (Marble), a na klasičnoj Milorada Ružića. Za klavijaturama će biti Petar Šundić (Marble), a za klavirom Enes Tahirović (White Goes Black). Na pojedinim dionicama vokale će pjevati Anđela Bulatović, Milijana Božović (East Elysium), Milica Vasiljević (Marble) i Marija Mitrović. Na violini će nastupiti Neda Tadić, sa trubom Stefan Bjeletić, a na saksofonu i klarinetu Stefan Pavićević (Baltazar).
Singl za ljeto
Bogdanović planira da tokom ljeta izda singl kojim bi se, kako kaže, popunila „praznina“ između njegovog nedavno objavljenog pvog albuma „Vjetrovi dolaze“ i prvog čina opere koji bi trebalo da bude drugi album.
- U pitanju je jedna nezavisna, „hitična“ pjesma, a uz nju bih izdao demoe i ostatke (outtakes), odnosno, muziku iz opere koja nije za albumsko izdavanje, ali koja ima kvalitet. Po završetku snimanja planiram objavljivanje prvog čina na CD-u u čijem će bukletu biti obimni libreto rok opere, dok će upravni govor glavnog i drugih likova ostati samo u muzičkom sadržaju – istakao je Bogdanović.
Simbioza rok koncerta i performansa
Bogdanović očekuje da će snimanje prvog dijela opere završiti do jeseni, ali se možda i oduži zbog finansijske podrške koja mu nedostaje.
- Ako finansijska podrška dođe ranije onda bi sve bilo brže, moglo bi da se radi na spotovima, na planu objavljivanja, planiranju live nastupa… Vjerovatno bih djelo izvodio, ne kao rok koncert, već uz neki teatralni performans jer je ono konceptualno, većinom je monodrama i moglo bi da bude izvedeno kao simbioza rok koncerta i performansa – rekao je Bogdanović.
Prvi čin je, kako kaže, sam po sebi jedna zaokružena cjelina.
Pošto je drugi čin muzički kompleksniji, nisam siguran da li ću odmah raditi na njemu. Možda ću u međuvremenu izdati album, pa kasnije raditi drugi čin. Volio bih da snimim sve zajedno, ali to zavisi od finansija, vremena… – ističe Bogdanović.
Muzičar širokog spektra
Za ime dvadesetsedmogodišnjeg Aleksandra Bogdanovića vezani su mnogi atributi važni u crnogorskoj rok i džez muzici. Zahvaljujući obrazovanju krajem prošle decenije na Institutu za savremenu muziku u Londonu prije tri godine postaje edukator šireg savremenog muzičkog obrazovanja na fakultativnoj nastavi u Umjetničkoj školi „Vasa Pavić“ u Podgorici. Znatno ranije Aleksandar je počeo karijeru metal i progresivnog rok basiste i vokala osnivanjem bendova „Whited Tears“ devedesetih i „Marble“ 2008. Nedavno na istom instrumentu postaje dio jednog od najperspektivniji džez bendova Crne Gore „White Goes Black“ u kojem je i pijanista Enes Tahirović i bubnjar Martin Đorđević. U ulozi kompozitora pojavljuje se kao autor samizdat albuma u formatu dowload-no-label putem interneta grupe Marble „Dalje od neba” (2008.)i „Oblaci i oblici”(2013.) ,solo projekta „Vjetrovi dolaze” (2013.) i tekućeg autorskog pečata rok opere „Divno doba”. Epitet muzičara najšireg spektra čini i uzorno poznavanje istorije i teorije rokenrola koja bi i mnoge revnosne u ovom dijelu učinjela pažljivim slušaocem.
(Izvor:Pobjeda)