Ona je istakla da svaki predlog zakona, u skladu sa Zakonom o državnoj upravi i podzakonskim aktom mora proći javnu raspravu u trajanju od najmanje 20 do 40 dana.
"Najavljeni Zakon o popisu ne smije biti izuzet iz ove procedure.Potreba za javnom raspravom već je opravdana, jer se u javnosti postavljaju opravdana pitanja, kao npr. zašto su izostavljena pitanja u vezi sa osobama sa invaliditetom.Veoma je sporno što je nacrt zakonskog teksta dat na izjašnjenje članovima Savjeta statističkog sistema sa rokom od 24h. Ne postoji objektivni razlog za ovu hitnost, on može biti samo politički", kazala je Novaković-Đurović.
URA prema njenim riječima, ne podržava kršenje zakona i narušavanje načela transparentnosti i ne vidi razlog žurbi za sprovođenje popisa.
"Popis treba tretirati kao obaveznu statističku aktivnost države, a ne kao teren za afirmisanje identitetskih pitanja i produbljivanje podjela.
Ukoliko se nekom samo iz političkih razloga žuri sa popisom, kako bi se on stavio u svrhu novih prebrojavanja nacionalnih krvnih zrnaca i raspirivanja podjela, i ukoliko se u tome planiraju kršiti zakoni i procedure, URA u tome neće biti saučesnik", zaključila Novaković-Đurović.
Komentari