"Prvi slučaj, koji je plasiran preko medija u vlasništvu koncerna "Vijesti“, odnosi se na bacanje molotovljevog koktela na policajce od strane demonstranata, što je poslužilo kao povod za nasilnu akciju policajaca prema demonstrantima", kazali su iz DPS-a.
Dodaju da je naknadno utvrđeno da nikakav molotovljev koktel nije bačen, te da je to bio, po svoj prilici kako pojašnjava, spin vlasti, što se i potvrdilo kada je dan-dva kasnije ovoj redakciji podmetnut navodni snimak pomenutog događaja, koji odstupa najmanje 3 sata od vremena plasiranja lažne vijesti, i snimljen je nakon 9 sati ujutro.
"Drugi slučaj se odnosi na izvještavanje novinarke Javnog servisa, koja bez ikakve ograde saopštava gledaocima da je na barikadama na Belvederu pucano na policiju. Današnji snimak koji je dostavljen javnosti upućuje da je čak i kod policije postojala dilema da li se radi o pucnjima iz vatrenog oružja ili pirotehnike, te da svakako u tom trenutku novinarka nije mogla da ima informaciju da se sasvim izvjesno radi o upotrebi oružja. Kako smo danas saznali nadležni organi su tek uzeli u razmatranje sve okolnosti ovih dešavanja, i nadamo se da će javnost biti blagovremeno obaviještena o svim detaljima", pojansili su iz DPS-a.
Ova dva primjera su, poručuju, odraz neprofesionalizma pojedinih medija, i njihovo nesmotreno stavljanje u službu vlasti.
"U konkretnom slučaju oba primjera medijskih spinovanja i manipulacija mogla su da dovedu do veoma tragičnih posljedica", zaključili su iz DPS-a.
Komentari