Festival je, kako je saopšteno, opravdao velika očekivanja i potvrđeno je brendiranje Kolašina kao svojevrsne crnogorske muzičke “etno-prijestonice” sa akcentom na multikulturalnost. Manifestaciju je otvorio gradonačelnik Kolašina Milosav Bato Bulatović naglašavajući značaj nematerijalnog nasljeđa i njegove naučne, institucionalne, ali i turističke valorizacije s obzirom na epitet Kolašina kao centra u intenzivnom razvoju.
Četiri grupe koje su ove godine nastupile krasi jedna zajednička činjenica a to je da su svojevremeno svi bili pobjednici renomiranog negotinskog vokalnog takmičenja VEF-a.
Akademsko društvo za njegovanje muzike “Gusle” iz Kikinde koje postoji od 1876. godine, nastupilo je sa dijelom Velikog narodnog orkestra i ženskom pjevačkom grupom izvodeći sjajne aranžmane Zorana Petrovića, kao i tradicionalne pjesme svih etničkih grupa sa prostora Srbije.
Etno-grupa “Simonida” iz Nevesinja prezentovala je bećarce i pjesme “na bas” iz Hercegovine, ali i obrade popularnih tradicionalnih melodija.
Etno-ansambl “Kult” iz Kraljeva koji čine nekadašnji učenici i studenti etno-smjerova, pored pjevanja, popularizovao je svirku na instrumentima poput gajdi, kavala i tambure. Žanrovski su izuzetno raznovrsni te su donijeli muzičlki duh cijelog Balkana.
Ženska pjevačka grupa “Đude” iz Kolašina pokazala je sve bogatstvo crnogorskog muzičkog nasljeđa, opravdavajući epitet trenutno najprepoznatljivije vokalne grupe iz Crne Gore, a one su i dokazale da vladaju i različitim pjevačkim stilovima.
Njima se pridružila i muška pjevačka grupa KUD-a “Mijat Mašković” izvodeći numere sa crnogorskog primorja.
Ovogodišnji festival je, prema ocjenama učesnika, u potpunosti ispunio očekivanja i zaista visoko podigao ljestvicu kvaliteta, opravdavajući veliko interesovanje grupa za učešće na njemu.
Komentari