Merkel: EU ima

Merkel: EU ima "veliki geostrateški interes" da sve zemlje Zapadnog Balkana budu primljene u EU

Navela je da EU ima "veliki geostrateški interes" da sve zemlje Zapadnog Balkana budu primljene u EU i ukazala na mogućnost "uticaja iz drugih područja" ako Unija ne djeluje dovoljno brzo u nekim situacijama, poručila je njemačka kancelarka Angela Merkel koja se danas sastala u Beogradu sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Njemačka kancelarka izjavila je danas u Beogradu da kosovsko pitanje mora biti zatvoreno prije ulaska Srbije u EU, ali da prije toga treba da budu riješena sva druga otvorena pitanja u procesu evropskih integracija.

Upitana da li je priznavanje Kosova uslov za članstvo Srbije u EU, Merkel je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem rekla da će "neka pitanja biti riješena na kraju procesa" evropskih integracija Srbije.

"To (kosovsko) pitanje se mora riješiti da bi države članice Unije potvrdno odgovorile o pristupanju (Srbije) EU. Ali nema smisla razgovarati o kraju tog procesa prije nego što se riješe drugi problemi. Ja sam za pragmatičan pristup, to pitanje neće nestati, ono se mora rješavati, ali ja sam za mapu puta, gdje se prvo rešavaju sva druga pitanja", kazala je Merkel.

Ona je navela da EU mora da ima "mnogo razumevanja za konflikte koje je potrebno prevazići" i ukazala da je i Njemačkoj bilo potrebno "dugo vremena kada je riječ o jedinstvu i priznavanju granica i sličnim pitanjima".

Merkel je kazala da inicijativa Otvoreni Balkan, koju su pokrenule Srbija, Albanija i Sjeverna Makedonija, mora da bude otvorena i za ostale tri zemlje Zapadnog Balkana.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Vučićem, Merkel je kazala da će ta inicijativa možda dovesti do napretka, ali da "ne bi željela da neki imaju utisak da postoji neki poseban klub".

"Procesi moraju da budu otvoreni. Ako od šest zemalja (Zapadnog Balkana) tri kažu da žele da naprave neki korak, mora biti jasno da će i četvrta zemlja biti uključena kada kaže da želi i ona da učestvuje. Uvijek moramo imati kao cilj da to bude na kraju svih šest zemalja", kazala je Merkel.

Povodom budućnosti inicijative Berlinski proces koju je ona inicirala radi bržeg približavanja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji, Merkel je rekla da je optimista da će njen naslednik na mjestu kancelara, ko god da to bude, nastaviti sa tim aktivnostima.

Kazala je da je Srbija postigla niz rezultata u reformama, ali da i njoj i cijelom regionu predstoji dug put do članstva u EU.

Merkel je rekla da joj je "drago da čuje da se Srbija intenzivno bavi reformama pravosudja".

"Razgovarali smo o potrebi za reformama, važno je da se postigne napredak u oblasti pravosudja, predsjednik Vučić je iznio planove i dao obećanja", kazala je Merkel.

Ona je ohrabrila Srbiju "da ide dalje ka pravnoj državi, ka pluralnom društvu" i dodala da "ekonomski uspesi treba da budu pokazatelj da je članstvo u EU cilj koji se isplati".

"Znam da je percepcija da proces evropskih integracija teče sporo i da evropska strana postavlja nove zahteve, ali vidimo niz rezultata i vidimo napredak. Pažljivo se gleda da se postavljaju isti uslovi svim državama Zapadnog Balkana", kazala je Merkel.

Navela je da EU ima "veliki geostrateški inetres" da sve zemlje Zapadnog Balkana budu primljene u EU i ukazala na mogućnost "uticaja iz drugih područja" ako Unija ne djeluje dovoljno brzo u nekim situacijama.

Merkel je istakla značaj uloge Berlinskog procesa, navodeći da on "nikako ne treba da zamijeni" proces pristupanja Uniji, već da povezuje zemlje Zapadnog Balkana.

"Zadovoljstvo mi je što vidim rezultate, korak po korak. Dosta toga smo postigli. Imaćemo uskoro sastanak u Sloveniji sa državama Zapadnog Balkana, možda ćemo već tada biti korak dalje", rekla je Merkel.

Merkel: Njemačka će donirati Srbiji 500.000 eura povodom 80. godišnjice od napada Vermahta

 Njemačka će donirati Srbiji 500.000 eura povodom 80. godišnjice napada Vermahta na Jugoslaviju, izjavila je danas kancelarka Angela Merkel u Beogradu.

"Zadovoljstvo mi je što mogu da najavim iznos od 500.000 eura sa njemačke strane za obnovu. To je važan znak za pomirenje i za sjećanje", rekla je Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka sa Vučićem.

Merkel je navela i da predstoji zaključivanje bilateralnih sporazuma o saradnji u oblasti kulture i o Njemačkoj školi u Beogradu, kao i ratifikacija sporazuma o ratnim memorijalima.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ne zna kako će izgledati saradnja sa budućim njemačkim kancelarom, koji će zamijeniti Angelu Merkel, i da zbog toga "pomalo osjeća strah".

"Sad se pitam a ko će to iz Evrope da nas pozove i da nam kaže da moramo da budemo odgovorniji, da gradimo više puteva, auto-puteva, pruga, umjesto što ćemo da se svađamo preko plota", rekao je Vučić novinarima u Palati "Srbija".

Vučić je istakao da god bude novi njemački kancelar, Srbija će se "truditi da ima najbolje moguće odnose", i dodao da će "i za godinu dana imati samo riječi hvale o Merkel".

Prema njegovim riječima, Merkel je "bila i jeste nesumnjivi lider Evrope" i dodao da je ona bila jedina koja je mogla da "podigne slušalicu, pozove nekoga od nas (lidera zemalja Zapadnog Balkana) i da utiče na događaje u regionu".

"Imali smo mir sve ovo vrijeme. Prolazili smo kroz najturbulentniji period od migracija i sjećate se kakve je krize sve to izazivalo ovdje u regionu i uz podršku Njemačke i Angele Merkel to smo prevazilazili. Imali smo i koronu i teške ekonomske stvari i uz podršku Njemačke to prevazilazili i ulazili preko Brisela i EU u sve veći broj infrastrukturnih projekata na kojima smo zajednički radili", istakao je Vučić.
 

Prema najavama iz Berlina, tokom posjete Beogradu Merkel će se sastati i sa predstavnicima civilnog društva svih šest ekonomija Zapadnog Balkana.

U sklopu oproštajne posjete Zapadnom Balkanu Angela Merkel iz Beograda putuje u Tiranu.

Za sjutra je najavljen njen sastanak sa premijerom Albanije Edijem Ramom, zajednički ručak sa šefovima vlada zapadnobalkanske šestorke, a potom i odvojeni sastanci sa premijerima Crne Gore, BiH, Sjeverne Makedonije i Kosova.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.