Đukanović: Nema velike Srbije bez podrazumijevajuće Crne Gore u njenom sastavu

Đukanović: Nema velike Srbije bez podrazumijevajuće Crne Gore u njenom sastavu

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je, gostujući na hrvatskoj televiziji RTL, da ne misli da aktuelna Vlada može trajati jođ tri godine jer nema viziju. Prilikom posjete Hrvatskoj dobio je podršku za nastavak evropskog puta Crne Gore.

Kazao je da već godinu dana nema nikakvu komunikaciju sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i da je ona nemoguća.

"Dok je ta komunikacija bila moguća imao sam je sa Vučićem i trudio sam se da doprinesem konstruktivnom odnosu. Održavao sam tu komunikaciju dokle je to bilo moguće. U posljednjih godinu dana to nije moguće. Umjesto toga, svakodnevno vidimo šta nam se poručuje sa medijsko-političke scene Srbije. Nema sumnje da je to otvoreno neprijateljstvo, negiranje Crne Gore i njenog nacionalnog intentiteta i mi smo u stanju potrebe da se odbranimo",rekao je Đukanović.

On je kazao da ideolozi velikodržavnih nacionalizama pokušavaju da obnove ideju koja je doživjela slom 90-ih godina, te da je sledstveno tome napadnuta Crna Gora. Optužio je državni vrh Srbije na čelu sa Aleksandrom Vučićem da stoji iza te ideje.

"Riječ je o pokušaju da se obnove stare retrogradne politike izgradnjom velikih država na Zapadnom Balkanu. Lansirana je ili obnovljena ona ista ideja koja je ponuđena kao alternativa 90-ih godina. Cilj je napraviti prekompoziciju Zapadnog Balkana i napraviti velike, etnički i vjerski homogene države, sve zbog lažne pretpostavke da multietnička demokratija u ovoj dijelu Evrope nije moguća. Nudi se nešto što bi bilo izuzetak što su pravila života na ervropskom i evro-atlantskom prostoru. To je 90-ih godina doživjelo slom, sada vjerovatno podstaknuto geopolitičkim promjenama, ideolozi tih velikodržavnih nacionalizama pokušavaju da obnove tu ideju. Sledstveno tome napadnuta je Crna Gora jer, kao što znamo, nema velike Srbije bez podrazumijevajuće Crne Gore u njenom sastavu", rekao je Đukanović.

Ideja velike Srbije je, ističe, stara jako dugo, dodajući da se Crna Gora posmatra kao kompenzacija za izgubljeno Kosovo.

"Mi je vežemo za vrijeme Garašaninovih Načertanija iz 1844. Ta ideja se svako malo obnavlja i uvijek je Crna Gora poželjan plijen velike Srbije. Sada kada su se te ideje pokazale iluzijama u odnosu na Hrvatsku, Bosnu, iako se pokušava održati živom ideja o pripajanju Republike Srpske Srbiji - nakon što je Srbija izgubila Kosovo, čini se da Crna Gora izgleda kao najprivlačnija kompenzacija i kao nezaobilazni dio da bi se uopšte ideja velike Srbije održavala u životu",  dodao je Đukanović.

Ponovio je da je Srpska pravoslavna crkva instrument za realizaciju projekta velikosprskog nacionalizma, koja je pristala da se tako tretira u regionu.

"To se veoma jasno manifestuje u aktuelnim problemima u Crnoj Gori",  rekao je Đukanović, dodajući da smatra da se nije pogriješio sa otvaranjem pitanja usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

"Nismo birali hoćemo li ući u taj konflikt ili ne",dodao je on.

Na pitanje može li doći do građanskih sukoba, Đukanović je kazao da će nasilnik ići onoliko daleko koliko mu bude dozvoljeno.

On je istakao da se nije jednostavno nositi sa Srbijom u sukobu, a još teže ako se zna da iza nje stoji velika geopolitčka sila Rusija.

"Rusija preko podrške ovakvim idejama pokušava da ostvari svoje geopolitičke interese na Zapadnom Balkanu koji su po definiciji suprotstavljeni evropskom jedinstvu i sistemu vrijednosti. Ali, rekao bih da je sve to utoliko lakše ukoliko izostaje potrebna podrška i pažnja sa Zapada", naglasio je Đukanović.

Smatra da aktuelna vlast u Crnoj Gori nema nikakvu viziju.

"Njihova vizija nije da napravi sljedeće korake ka usvajanju evropskog sistema vrijednosti i ka članstvu u Evropskoj uniji. Oni za godinu dana nijesu ni na putu da dovedu novog investitora. Naprotiv, par vrijednih investitora su već otjerali. Plašim se da nije u pitanju samo neznanje, već da se sluganski izvršavaju nalozi i očekivanja iz Beograda kako bi se Crna Gora bacila na koljena i na taj način integrisana u "srpski svet". Vidjeli ste te slike od prije neki dan gdje je ta vlada nažalost svoje resurse stavila na raspolaganje velikosrpskom nacionalizmu i dala ogromnu količinu hemijskih sredstava policiji da bi zapravo zatrovala Cetinje. Da bi zatrovala ljude koji su se tamo okupili na mirnom protestu protiv ustoličenja Srpske pravoslavne crkve koji nema nikakvo poštovanje ni za Crnu Goru ni za Crnogorce", naglasio je Đukanović.

Na pitanje da li je iz NATO-a stigao upit povodom aktuelnih dešavanja u Crnoj Gori, Đukanović je rekao da postoji komunikacija.

"Tumačimo taj problem, ukazujemo na to da to nije samo problem Srbije i Crne Gore, ukazujemo na regionalnu dimenziju - da je opet na djelu ideja etničke homogenizacije, pomjeranja granica, kako bi, vjerovatno u nekoj sljedećoj fazi, mogli nesmetano pucamo po svima koji su iza naše granice. Dakle, to je neprihvatljiva, necivilizacijska ponuda, koja je doživjela krah 90-ih godina i za koju smo se nadali da je sahranjena Dejtonskim sporazumom kojim je vraćen mir u Bosni. Ali, kao što znamo, ovdje nacionalističke i šovinističke ideje nikad ne doživljavaju konačan kraj. Uvijek se traži nova prilika. Danas se zvanična Srbija ponaša kao da ne razumije da je 90-ih godina imala pogrešnu politiku", kazao je Đukanović. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.