Zanemarivanje slučajeva tuberkuloze "znači gotovo sigurnu smrt za vjerovatno polovinu tog broja“, navode iz ovog udruženja.
"Stop TB Partnership“ je u martu upozorilo da je zbog zatvaranja spriječen pristup dijagnostikovanju i liječenju tuberkuloze, što je prouzrokovalo drastičan pad kada je u pitanju briga za te pacijente. Posebno se to odnosi na devet zemalja sa velikom učestalošću TB, poput Indije i Indonezije, zemljama koje su na drugom i četvrtom mjestu po broju stanovnika.
Lusika Ditiu, izvršna direktorka udruženja, tvrdi da 50 odsto osoba koje su imale TB "neće samo patiti od posljedica bolesti, već će prenositi bolest drugima“.
Zbog fokusiranja gotovo isključivo na koronavirus, do sada je u ovoj godini dijagnostikovano 1,2 miliona slučajeva TB manje nego u odnosu na 2019., kada je od te bolesti umrlo 2,4 miliona ljudi, odnosno 4.000 osoba dnevno, što je više od broja umrlih od malarije i HIV/AIDS zajedno.
Svake godine u svijetu se tuberkulozom, respiratornom bolesti koju uzrokuje bakterija i koja je izlječiva, zarazi oko 10 miliona ljudi. Godine 2019., od 10 oboljelih njih sedam je primilo adekvatnu ljekarsku njegu.
Udruženje ističe da se izdvajanje sredstava za sprječavanje i liječenje TB mora udvostučiti ako postoji želja da se se ta bolest iskoreni do 2030., što je cilj koji su sebi zadale UN.
Komentari