“Danas je akcza na benzin čak 54 centa, pa da sve da litar goriva košta 1 cent, na pumpi bi, zajedno sa PDV bilo 66 centi. Toliki zahvat države je nerazuman i ekonomski neracionalan, jer dovodi do pojave sivog tržišta, pogotovo ukoliko uzmemo da je u susjednoj Bosni gorivo jeftinije i po 20 centi, kao i da je ono jeftinije u skoro svim zemljama regije, ali i mnogim zemljama EU”, kazao je Mirko Stanić, šef medijskog tima SDP-a na konferenciji za medije.
Tako je, objašnjava, danas litar benzina 1,43 u Crnoj Gori, dok je u Austriji 1,31, a u Luksemburgu 1,37.
“U Austriji je plata 2.324 eura a Luksemburg je zemlja sa najvećim platama u EU”, podsjeća Stanić.
Visina akciza je inače, navodi, povećana 2017, za vrijeme prošle DPS vlasti kada je povećana za 7 centi, uz pdv od 2 centa, pa onda dadatno povećanje stope PDV sa 19 na 21 odsto.
“Akcize na gorivo u Crnoj Gori iznose: za Eurodizel 440 eura na 1.000 litara, za BMB 95 i 98 549 eura na 1.000 litara. Minimalne akcize na gorivo u EU iznose: za Eurodizel 330 eura na 1.000 litara, za BMB 95 i 98 359 eura na 1.000 litara. Znači naše akcize na gorivo su za 110 eura po toni veće za dizel, a za čak 190 eura po toni veće za benzin od minimalno dozvoljenih u EU, čime je naša zemlja značajno iznad skoro svih zemalja EU koje primljene u zadnja tri kruga proširenja (istočno-evropski blok), a samim tim je gorivo u Crnoj Gori skuplje nego u većini tih zemalja, iako one danas imaju značajno veće prosječne plate nego mi”, objašnjava Stanić.
“Pošto su sve partije u crnogorskom parlamentu iskazale želju da se akcize smanje, očekujemo da se već na prvoj narednoj sjednici ovaj zakon nađe u proceduri. Ovo prije svega zato što zbog rasta cijena goriva rastu i skoro sve cijene prozivoda i usluga u Crnoj Gori, naročito cijene prehrabrenih artikala”, kazao je Stanić.
Ovaj prijedlog zakona je, ističe, predhodna vlast odbila čak osam puta, a sadašnja skupštinska većina dva puta.
“Mislimo da je pravo vrijeme da se izdignemo iznad dnevno-političkih prepucavanja oko, za životni standard građana, manje bitnih stvari da podržimo ovaj predlog zakona”, poručuje Stanić.
Budimir Mugoša, potpredsjednik SDP-a, objašnjava da poljoprivrednici, da bi proizveli hranu za jedno grlo, potroše 300 eura pogonskog goriva, od kojeg država na ime akciza i poreza uzme 200, a premije po grluz su 75 eura.
“Time dolazimo da računice da država više uzima od poljoprivrednika nego što im daje. Zemlje u okruženju kao što je Srbija, plaćaju o,55 euro po litru, u Hrvatskoj je tzv “plavi dizel” ok 0,50 eura. Oslobađanje ili ukidanje akzica na pogonsko gorivo bio je jedan od osnovnih zahtjeva sa protesta proizvođača mlijeka ispred Skupštine Crne Gore a biće i na narednim protestima poljoprivrednih proizvođača”, navodi Mugoša.
Komentari