Naučnici vjeruju da bi novi revolucionarni lijek koji omogućuje oporavak nervnih ćelija, mogao u potpunosti da promijeni liječenje Alchajmerove bolesti.
Za razliku od sadašnjih tretmana za neurološko stanje, lijek kodnog naziva NVG-291 djeluje tako što uklanja prirodnu barijeru u tijelu koja sprječava oporavak nervnih ćelija,prenosi B92.
Pol Brenan, izvršni direktor kanadske biotehnološke kompanije NervGen, rekao je da lijek ne nudi samo mogućnost preokretanja štete uzrokovane Alchajmerovom bolešću, već da ljudima koji su paralizovani usled povrede kičmene moždine daje priliku da ponovno hodaju, piše Jutarnji list.
"Mi to zovemo popravkom i to nas razlikuje od gotovo svega što postoji u domeni istraživanja centralnog nervnog sistema", rekao je.
"Svi, kad gledaju neurodegenerativne bolesti, bilo da se radi o Alchajmerovoj bolesti, ALS-u (amiotrofična lateralna skleroza) ili multipla sklerozi, pokušavaju da zaustave napredovanje bolesti. Mi pokušavamo da saniramo štetu", zaključuje Brenan.
Direktor NervGena rekao je da su testovi na miševima i pasovima dali rezultate bez presedana te da će se NVG-291 smatrati revolucionarnim lijekom čak i ako dobijemo samo polovinu tog učinka tokom ispitivanja na ljudima.
Procjenjuje se da 850.000 ljudi u Velikoj Britaniji pati od demencije, od kojih više od polovine ima Alchajmerovu bolest. Kako bi pokazao da je siguran za ljude, NVG-291 sada se daje zdravim volonterima, a od sledeće godine NervGen planira da ga testira na pacijentima s Alchajmerovom bolešću, oštećenjem kičmene moždine i multiplom sklerozom.
Ako lijek prođe stroga ispitivanja, Brenan vjeruje da bi mogao biti dostupan javnosti u roku od pet godina.
Komentari