Veliki broj stranih obavještajaca CIA-e ubijen je, zarobljen ili se okrenuo ka suparničkim agencijama, navodi se u netipičnom i strogo povjerljivom dokumentu poslanom svakom birou širom svijeta, navodi Tajms.
Kontraobavještajni zvaničnici službe upozorili su prošle nedjelje da je više desetina špijuna kompromitovano ili pogubljeno u posljednjih nekoliko godina, što prema tvrdnjama izvora, predstavlja nagli porast takvih incidenata.
Procurili dokument uključivao je određeni broj agenata koje su ubile strane agencije – povjerljivi detalj koji se, ističe Tajms, obično ne dijeli u tako široko rasprostranjenim dopisima.
Cilj je bio da se biroi podstaknu da poboljšaju zaštitne protokole i bezbjednost, kažu bivši zvaničnici. Kao neki od razloga za neuspjele misije istaknuti su loše obavještajne vještine, previše povjerenja u izvore, podcjenjivanje stranih agencija kao i prebrzo regrutovanje doušnika – problem koji je u dopisu opisan kao stavljanje misije iznad pitanja bezbjednosti.
Dok su tehnološki napredak kao što su biometrijska skeniranja, hakovanje i vještačka inteligencija uspješno primijenile druge agencije za praćenje špijuna CIA-e, SAD su zadržale fokus na agentima gradeći mrežu pouzdanih doušnika koja bi, dodaje Tajms, trebalo da bude najbolja na svijetu u prikupljanju i analizi.
Potvrđujući da je regrutovanje špijuna u drugim zemljama visokorizičan posao, dopis CIA-e koji je procurio u javnost, pokrenuo je pitanja koja muče agenciju posljednjih godina naročito jer su suparničke obavještajne službe iz zemlja poput Rusije, Kine, Irana i Pakistana hvatale doušnike CIA-e, a u nekim slučajevima pretvarale ih u dvostruke agente, piše Njujork tajms.
Upozorenje je, prema onima koji su ga pročitali, prvenstveno bilo usmjereno na zvaničnike “s prve linije” – ljude koji su bili direktno uključeni u regrutovanje novih kandidata i provjeru izvora, poručujući službenicima da se fokusiraju ne samo na regrutaciju, već i na bezbjednosna pitanja.
Dopis koji je poslan u zadnjoj nedjelji septembra sugeriše da je agencija podcijenila svoje protivnike uz uvjerenje da su njeni agenti i špijunske vještine bolje od drugih obavještajnih službi.
Međutim, dodaje Njujork tajms, rezultati studije pokazali su da su zemlje koje su na meti SAD takođe vješte u lovu na doušnike, dok su vještine agencije zarđale poslije decenija fokusiranja na terorističke prijetnje i oslanjanja na rizične komunikacijske sisteme.
Ponekad, ističe njujorški list, doušnici koje otkriju rivalske obavještajne službe ne budu hapšeni, već se angažuju kao dvostruki agenti koji dostavljaju dezinformacije CIA-i, kazali su bivši zvaničnici dodajući da su u tome posebno efikasni bili Pakistanci.
Dopis CIA-e upućen njenim stanicama i biroima širom svijeta odražava opštu zabrinutost rukovodstva agencije da bi njeni operativni službenici trebalo da posvete više pažnje zaštiti svojih agenata, istovremeno uviđajući da moraju agresivno regrutovati špijune i doušnike kako bi izvršili svoju misiju prikupljanja obavještajnih podataka, ističe Vašington post.
CIA je posljednjih godina pretrpjela katastrofalne upade u svoje špijunske mreže gdje su, prema pisanju vašingtonskog lista, agenti vjerovatno otkriveni zbog kršenja tajnog komunikacijskog sistema agencije pomoću kojeg je komunicirala s agentima na terenu. List navodi da je CIA pokrenula lov na krtice 2011. pošto je jedan doušnik u Kini javio da su tamošnje vlasti otkrile sve koji pomažu američkoj vladi i da su potom prisilile agente da rade za njih.
Pozivanjem na prethodne greške, dopis je vjerovatno trebalo da upozori sadašnje zvaničnike da ne ponavljaju greške iz prošlosti. Govoreći pod uslovom anonimnosti, ljudi koji su upoznati s nedavno objavljenim dopisom kažu da nije podstaknut nikakvim novim upadom unutar špijunske mreže, ali da je pokretač bio uspjeh Pakistana da identifikuje veliki broj onih koji rade za CIA-u.
Istovremeno, dodaje vašingtonski list, CIA je pod ponovnim pritiskom da regrutuje i održava efikasne špijunske mreže u Pakistanu, poslije povlačenja SAD iz susednog Avganistana i talibanskog zauzimanja zemlje. Bivši zvaničnici kažu da će održavanje mreže pouzdanih ljudskih izvora biti ključno za planove administracije predsjednika Džoa Bajdena da prati terorističke prijetnje bez vojnog prisustva na terenu, rekli su bivši zvaničnici.
Komentari