On je na konferenciji za novinare u Zagrebu rekao da će protiv njih biti pokrenut diciplinski postupak, da su postupali individualno i da nije postojalo naređenje da koriste silu.
Prema njegovim riječima, riječ je o pripadnicima interventne jedinice iz istarske policijske uprave koji su bili u ispomoći na granici s BiH, postupali su u radno vrijeme, a još treba utvrditi zašto su bili maskirani i bez svojih odora.
"Naš interes je da rasvijetlimo ovaj događaj do kraja", naglasio je Milina dodavši da ne želi da bilo koji "pojedinačni slučaj" utiče na pohvale koje hrvatska policija dobija za svoj rad u poslovima zaštite spoljne granice EU, prenosi RSE.
On je demantovao tvrdnje pojedinih medija da je operativna akcija "Koridor" tajna operacija za zastrašivanje migranata rekavši da je riječ o dugotrajnoj akciji suzbijanja krijumčarenja ljudi.
Takođe je odbacio optužbe da hrvatska policija zataškava greške policajaca i da oni zauzvrat obavljaju "neke nezakonite naredbe".
U emisiji "Potraga" RTL je objavio uznemirujuće snimke na kojima se vide muškarci s fantomkama na glavi da tjeraju migrante iz Hrvatske preko rukavca rijeke Korane, udarajući ih palicama kakve imaju pripadnici interventne policije, a neki nose i pođakne nalik na dio uniforme te jedinice.
Čuje se i jedan od maskiranih da posle udarca migranta palicom viče za njim: "Go to Bosnia".
Prema navodima RTL, sve je snimljeno u junu za vrijeme osmomjesečnog novinarskog istraživanja u kojem je RTL-ova ekipa učestvovala s kolegama iz istraživačke novinarske mreže Lajthaus riports (Lighthouse Reports) iz Holandije, švajcarskog SRF Rundšaua (Rundschau), njemačkog ARD Studia Beč, ARD Monitora, francuskog Liberationa, holandskog Pointera, Novosti i Špigela (der Spiegel).
Istraživački novinari Klas van Dijken i Lamia Šabić kamjerom su zabilježili taj događaj nedaleko od mjesta Šturlić na bosanskohercegovačkoj strani.
Hrvatska se proteklih godina više puta suočavala s optužbama da provodi nasilne deportacije migranata, tzv. pušbekove (pushback), protjerivanja s hrvatskog tla.
O tome su pisali brojni domaći i svetski mediji, kao i nevladine organizacije, tvrdeći da nije reč o izolovanim slučajevima, da sve odobrava EU i da se slične stvari događaju i u drugim delovima Evrope, odnosno na spoljnim granicama EU.
Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović izjavio je u petak u Luksemburgu gde učestvuje na sastanku ministara unutrašnjih poslova država članica EU da se radi o "individualnom prekršaju nekolicine policijskih službenika" naglasivši da je riječ o neprihvatljivom ponašanju.
Hrvatski premijer Andrej Plenković je prethodno ocijenio incident sramotnim, jer se na snimku objavljenom u medijima ne vidi da su oni ikome prijetili.
"Osuđujemo nasilje, pogotovo nasilje prema migrantima koji prema viđenom ne pokazuju nikakve signale nekog kontra napada. Nisam primijetio da su ti ljudi nekome fizički prijetili. To je ono što je sramotno i izrazito loše", rekao je premijer novinarima u Zagrebu.
RSE
Na pitanje može li biti sankcija EU, Plenković je odgovorio da se mora utvrditi šta se dogodilo.
"Niko nije zadovoljan time, ni mi ni EK", dodao je premijer.
EU zabrinuta nakon izvještaja o nasilnom vraćanju migranata
On je ukazao da hrvatska policija već godinama čuva zelenu granicu i da iz političkih razloga ne želi da podigne žicu prema BiH, odnosno radi odnosa sa Hrvatima, Bošnjacima i Srbima.
Komentari