Rezultati istraživanja su, ističu iz te organizacije, alarmantni.
"Gotovo polovina muškaraca smatra da ženama prija kada im muškarci sa kojima rade poklanjaju seksualnu pažnju (44.8% ispitanika). Svaki treći muškarac tvrdi da žene ponekad izmišljaju priče o seksualnom nasilju kako bi od poslodavca iznudile novac (34,5% ispitanika).
Više od četvrtine ispitanika/ca vjeruje da žene koje kažu da su doživjele seksualno nasilje često izmišljaju ili pretjeruju sa tvrdnjama o zlostavljanju ili silovanju (26.2% ispitanika/ca) kao i da su žrtve silovanja zapravo žene koje su imale seksualni odnos ali su se „predomislile“ nakon njega (25.4% ispitanika/ca)", rezultati su istraživanja.
Svaki peti muškarac smatra da kada žene kažu NE, one zapravo misle DA - navode iz SZKa.
Nadalje, gotovo petina ispitanika/ca (18.8%) vjeruje da ukoliko je žena silovana, najčešće je uradila nešto što je dovelo do toga.
S druge strane, za žene seksualno nasilje je jedan od najvažnijih problema u Crnoj Gori.
Veći broj žena (55.9%) u odnosu na muškarce (40.4%) smatraju da se seksualno nasilje javlja često. Svaka treća žena, starosti između 18 i 34 godine vjeruje da joj prijeti opasnost od seksualnog nasilja. Kao najčešći razlog navodi se da - živimo u nasilnom društvu - pokazuje ispitivanje-
U pogledu seksualnog nasilja djevojke i žene se najmanje bezbjedno osjećaju u kafićima i barovima u koje izlaze - ukupno, nebezbjedno se osjeća svaka sedma ispitanica. Svaka deseta tvrdi da se ne osjeća bezbjedno u gradu u kojem živi, dok se 5.8% ispitanica ne osjeća bezbjedno na svom poslu - navode iz SZKa.
Dominantna većina ispitanika/ca je, kako je pokazalo istraživanje, saglasna da su kazne za počinioce seksualnog nasilja u Crnoj Gori preblage (77.7%) i da su žrtve ove vrste nasilja unaprijed osuđene od strane društva (69.6%).
Od 80 slučajeva seksualnog nasilja koje smo evidentirali u toku sprovođenja istraživanja javnog mnjenja, slučaj je prijavljen samo u deset, procesuiran u dva, a počinilac pravno sankcionisan samo u jednom. Najčešči razlozi da ne prijave seksualno nasilje su strah i sramota od javnosti, nedostatak povjerenja u institucije, patrijarhalno vaspitanje i tradicija te sumnja da bi im iko povjerovao - upozoravaju iz SZKa.
Trećina ispitanika/ca tvrdi da nije informisana o seksualnom nasilju, a kao glavni razlozi navode se nedostatak informacija u medijima o ovom pitanju te činjenica da su informacije površne i suviše opšte.
Dodatno, preko 40.0% ispitanika/ca bi željelo da se dodatno informiše o načinima zaštite od seksualnog nasilja, najčešće putem TV-a (41.7%) ili putem internet portala (31.7%).
Istraživanje javnog mnjenja o percepciji seksualnog nasilja nad djevojkama i ženama u Crnoj Gori sprovela je agencija Defacto Consultancy na uzorku od 800 ispitanika/ca starosti 18 do 65 godina, reprezentativnom za Crnu Goru.
Projekat ,,Zaštićena i sigurna - Borba protiv seksualnog nasilja u Crnoj Gori" sprovodi Sigurna ženska kuća, a finansira Ambasada Kraljevine Norveške i Balkanski fond za demokratiju Njemačkog Maršalovog fonda SAD.
Komentari