CDT: Neophodan nastavak rada izbornog Odbora kako bi se konačno stvorili uslovi za slobodne i fer izbore
Milena Gvozdenović, Foto: CDT

CDT: Neophodan nastavak rada izbornog Odbora kako bi se konačno stvorili uslovi za slobodne i fer izbore

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) poziva poslaničke klubove da nastave aktivnosti u Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva (Odbor), kako bi se konačno stvorili uslovi za sprovođenje fer i slobodnih izbora, saopštila je zamjenica programskog direktora CDT-a Milena Gvozdenović. Poslanice i poslanici dužni da objasne javnosti zašto opstruiraju najvažnije reforme, da biračima kažu zašto su iznevjerili njihova očekivanja, smatraju iz CDT-a.

“Predstavnici u Odboru nisu pokazali političku volju za konkretnim izbornim reformama, pa je ovo radno tijelo doživjelo krah. Politički interesi su za većinu partija u Parlamentu važniji od interesa društva i potrebe da Crna Gora dobije fer i demokratski izborni proces”, navodi se u saopštenju.

Ukoliko se u ove prijeko potrebne reforme ne krene odlučno, kaže Gvozdenović, poslanici su dužni da javnosti objasne šta se to za nekoliko mjeseci dogodilo pa je jedno od ključnih izbornih obećanja postalo marginalno i nebitno.

“Kako smo došli do situacije da birački spisak sada više nije važan u susret lokalnim, predsjedničkim ili vanrednim ili redovnim parlamentarnim izborima? Kako je priča o partijskom zapošljavanju i drugim zloupotrebama državnih resursa radi ostvarivanja boljeg izbornog rezultata postala irelevantna?

Gdje je nestala ideja o uvođenju otvorenih lista kako bi se povećala konkurencija unutar partija i pružila značajnija prilika građanskim inicijativama da učestvuju u izborima?”, kazalu su iz CDT-a,

Pitaju i da li je odjednom zakonito i transparentno finansiranje partija postalo beznačajno, jer postoje mnogo važnije teme kao što su “bog, domovina, nacija” ili neko želi zadržati status quo koji omogućava lov u mutnom.

“Šta se dogodilo sa dugo zagovaranom potrebom stvaranja profesionalne i depolitizovane izborne administracije? Da li su poslanički klubovi zadovoljni sve češćim uplitanjima trećih strana u naše političke procese, pa i izbore, i da li smatraju da je to situacija koju treba tolerisati?”, navodi se u saopštenju.

Gvozdenović kaže da su poslanice i poslanici dužni da objasne javnosti zašto opstruiraju najvažnije reforme, da biračima kažu zašto su iznevjerili njihova očekivanja.

“ Konačno, dužni su da se vrate u poslaničke klupe, da rade svoj posao i sprovode reformske procese koji se od njih očekuju.  Takođe, poslanici su dužni da objasne zašto ovim načinom političkog djelovanja usporavaju proces evropskih integracija, odnosno, ispunjavanje ovog veoma važnog političkog kriterijuma za članstvo u Evropskoj uniji”, zaključili su iz CDT-a.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.