Gužve na pumpama, rezervoari se pune do čepa, sipa se gorivo u bidone i boce. Tako je oko podneva bilo na jednoj od pogoričkih pumpi.
"Kod nas uvijek imamo posla dosta ali u posljednja dva dana primijetio sam da ima veći broj vozila i da se gorivo više sipa nego uobičajno. Pune se rezervoari. Sipaju od 30 do 50 eura", kaže prodavac Veselin Brković.
Sve vrste goriva od utorka biće osjetno skuplje. Kako nezvanično saznaje TVCG, cijene će biti najmanje od 3 do 6 centi više. Građani negoduju, jer se plaše da će to pokrenuti novi talas poskupljenja ostalih proizvoda i usluga.
Evo šta kažu:
"Ugrabio sam ovo da sipam prije poskupljenja, a bogami nije dobro".
"Mislim da prečesto poskupljuju, razlika od korone je mislim 50 centi otprilike. I ovo je već postalo nestvarno".
"Postalo je skuplje točiti gorivo nego taksi da platimo."
"Što je nekad rekao predsjednik Đukanović da je gorivo luksuz ono postaje luksuz."
"Normalno je da se očekuje rast. Od goriva sve zavisi poljoprivreda, industrija, privreda, domaćinstva."
"Kako je krenulo biće i 2 eura. Ovo je stvarno sramota, narod ne može da živi."
"Neka sam sipao i 5 do 10 eura, sada su veliki izdaci za hranu. Sve će da poskupi."
A, poskupljenje goriva od utorka biće 13. od početka godine, pa će cijene biti više od rekordnih iz 2019. I to će, smatra ekonomski analitičar Predrag Drecun, neminovno dovesti do skoka cijena svih proizvoda i usluga, ali ne očekuje drastičan rast.
"Može se desiti da dođe do rasta određenih cijena i to je mali rast cijena s obzirom na to da već imamo rast cijena kao posledicu korona štampanja novca, već imamo jednu inflaciju na svjetskom nivou i vjerujem da to može da se nadoda i ta mala inflacija na tu", kaže Drecun.
Crnogorski građani od 2017. plaćaju najskuplje gorivo u regionu, pa čak i od stanovnika nekih evropskih država. Razlog je što država, kako objašnjava Drecun, ima najveći udio u cijeni goriva po osnovu akciza i PDV-a. Upravo tu Drecun vidi prostor gdje bi Vlada mogla da ublaži cijene goriva.
"Mogla bi Vlada, recimo, da smanji akcize za nekih 20 posto njenog sadržaja. Kod nas su akcize više nego u Evropi i trebalo bi sagledati i takav način da se uskladimo sa evropskim zemljama. To naravno državu dovodi do toga da gubi jedan siguran prihod ali, kao što sam rekao, narod voli da vozi kola bez obzira kolike cijene goriva bile", navodi Drecun.
Dozvoljeni minimum akcize za eurodizel u Evropskoj uniji je 33 centa po litru, a kod nas je 44, dok je za sve vrste benzina u Uniji blizu 36 centi, a u Crnoj Gori je sada 19 centi viša.
TVCG
Komentari