Ove jeseni fokus je na urbanim vrstama, koje svakodnevno žive pored nas i sa nama, prilagođavajući se novim uslovima života, kao što su prekomjerna gradnja, porast štetnih izduvnih gasova, zagađivanje rijeka i mora. Organizatori kampanje objašnjavaju da su upravo zbog toga odlučili da kampanju posvete urbanim vrstama, jer su one zaslužne za očuvanje biodiverziteta u gradovima, uprkos teškim uslovima.
Urbane vrste flore i faune predstavljene su na sajtu www.biodiverzitet.me na slikovit i interaktivan način, kroz tekstove, fotografije i ilustracije, uz poruku „I ja sam sa vama“. Na sajtu možete upoznati biljke, sisare, ptice, vodozemce i gmizavce, inskete i morske vrste.
„Ako strahujete da slijepi miš može da vam se zalijepi za kosu, gušter ugrize dok spavate ili lisica napadne kada je sretnete u gradskoj šumi, predlažemo da posjetite naš sajt, saznate više o njima i prihvatite ih kao bezopasne komšije, što oni zapravo i jesu. Predstavljamo vam 62 vrste koje žive u urbanim sredinama i odgovorne su za gradsku biološku raznolikost, bez koje bi naš opstanak bio ugrožen“, objašnjavaju iz EU info centra, koji vodi kampanju.
Na sajtu možete da saznate i zašto je svraka jedna od najinteligentnijih ptica, da li čiopa ikada odmara, šta je to crveni sunđer, kako je kompas meduza dobila ime, da li je pčelica insekt ili nešto drugo, može li gekon biti vaš kućni ljubimac i da li je mali potkovičar zaista slijep ili jedan veoma koristan leteći sisar.
Nagradni kviz i bojanka za najmlađe
Na sajtu www.biodiverzitet.me možete da provjerite svoje znanje o urbanim vrstama i osvojite vrijedne nagrade. Možete osvojiti bicikl, dvogled ili paket proizvoda inspirisanih prirodom. Najmlađi mogu upoznati „urbane face“ kroz bojanke, koje se nalaze na sajtu i mogu se štampati.
Očuvanje biodiverziteta jedan od prioriteta EU
Kampanja „I ja sam sa vama“ počela je prošle godine, kada je Evropska unija u Crnoj Gori predstavila 54 zaštićene biljne i životinjske vrste, sa ciljem da pomogne javnosti da ih bolje upozna i zaštiti. Povod za organizaciju kampanje je Green Deal (Zeleni sporazum) Evropske unije, koji predstavlja strategiju održivog razvoja EU za 21. vijek, sa ciljem da Evropa postane prvi klimatski neutralan kontinent. Evropska unija pripremila je i Zelenu agendu za Zapadni Balkan, koja Crnu Goru i zemlje regiona obavezuje na mjere u oblasti sprječavanja klimatskih promjena i zagađenja, razvoja energije i biodiverziteta, mobilnosti i cirkularne ekonomije, održive poljoprivrede i proizvodnje hrane.
Kampanju realizuju u saradnji sa partnerima: Agencijom za zaštitu životne sredine, Institutom za biologiju mora u Kotoru i nevladinim organizacijama Centrom za zaštitu ptica i Crnogorskim društvom ekologa.
Komentari