Advokati laponskih stočara kažu da će to dovesti do uklanjanja 151 turbine čije je postavljanje na poluotoku Fosenu završeno 2020. i koje su dio najvećeg energetskog parka kopnenih vjetroelektrana u Evropi.
"Njihova je izgradnja proglašena nezakonitom i nastavak njihovog rada bio bi nezakonit", istakao je za agenciju Frans pres Andreas Broner, predstavnik uzgajivača irvasa koji su smatrali da su oštećeni gradnjom jedne od tih dveju vjetroelektrana, prenosi Jutarnji list.
Norveško ministarstvo nafte i energetike koje je izdalo dozvole za gradnju ocenilo je da "presuda Vrhovnog suda zahteva da se razjasni situacija".
Vrhovni sud je ocijenio da je izdavanjem dozvola za korišćenje zemljišta i za upotrebu 151 turbine prekršena Međunarodna konvencija o građanskim i o političkim pravima.
"U zemljama u kojima žive etničke, vjerske i jezične manjine, njihovim se pripadnicima ne smije uskratiti pravo da zajedno s ostalim pripadnicima njihove zajednice njeguju svoju kulturu, ispovijedaju i praktikuju svoju vjeru i koriste se svojim jezikom", piše u članu 27 te UN konvencije.
Uzgajanje irvasa kojima se Laponci (koji sebe nazivaju Saami) bave od pamtivijeka, oblik je zaštićene kulturne prakse, odlučilo je najviše sudsko tijelo te skandinavske zemlje.
Laponci žive na sjeveru Švedske, Finske, Norveške i Rusije.
Komentari