Šume eksploatisane, a radovi na obnovi i njezi zapostavljeni
Srđan Pejović

Pejović u nenajvljenoj terenskoj posjeti

Šume eksploatisane, a radovi na obnovi i njezi zapostavljeni

Urađena analiza ostvarenja programa gazdovanja šumama za period 2001.-2020., koju je odmah nakon dolaska na čelo Uprave za šume sproveo direktor mr Srđan Pejović, pokazuje zabrinjavajuće loše rezultate.

Kako je saopštio Pejović, analizirano je 70 posebnih osnova gazdovanja šumama, odnosno programa gazdovanja šumama za gazdinske jedinice.

"Analizom su obuhvaćeni programi gazdovanja šumama za gazdinske jedinice čiji je period važenja počinjao 2001. godine i kasnije, a koji su po isteku važnosti ponovo urađeni i data na njih saglasnost do kraja avgusta 2021. godine.

Plan gajenja šuma u ukupnom iznosu ostvaren je 27%. Njege mladih šuma (njega mladika, njega gustika i proredama u mlađem letvenjaku) potpuno su zapostavljene: od planiranih 3971 ha ostvareno je svega 52 ha!

Pošumljavanje goleti i požarišta kao i popunjavanje prirodnog podmlatka i kultura realizovano je sa 56%, ali je uspjeh pošumljavanja odnosno prijema sadnica katastrofalan, što je konstatovano i u prethodno medijima dostavljenoj analizi pošumljavanja od 2001-2020. godine.

Plan sječa ostvaren je sa 62%, a plan izgradnje šumskih puteva 27%, konkretno – od planiranih 322km tvrdog šumskog puta ostvareno je svega 86km", saopštio je Pejović.

Prema njegovim riječima, programi gazdovanja šumama planirani planovima za gazdinske jedinice u periodu od 2001-2020 godine zabrinjavajuće loše su ostvarivani, pogotovo planovi gajenja šuma.

"Šume su praktično eksploatisane, a radovi na obnovi i njezi šuma su zapostavljeni kao i ulaganja u izgradnju i održavanje šumskih puteva", saopšteno je.

Pejović je juče nenajavljeno obišao jedan dio terena gazdinske jedinice “Maočnica” zbog sagledavanja problema koji su se pojavili pri sprovođenju ugovora za prodaju drveta na panju, a vezano za probijanje vlaka i nadoznaku sanitara.

Pejović poručuje da je prošlo vrijeme eksploatatorskog odnosa prema šumama i da nakon do sada sprovedenih analiza i sagledavanja slabosti dolazi vrijeme snažne reforme šumarskog sektora u čemu očekujemo takođe snažnu podršku svih nadležnih institucija.

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.