U odgovoru na poslaničko pitanje evropske poslanice Dominik Bild, povodom uticaja crnogorskog zaduženja za autoput na pregovore o pristupanju EU, Varhelji navodi da ekonomsko upravljanje i makroekonomska stabilnost, uključujući sposobnost sprovođenja održivih ciljeva ekonomske i fiskalne politike, predstavljaju srž procesa proširenja i pristupnih pregovora.
"Smatra se da je Crna Gora umjereno pripremljena za razvoj funkcionalne tržišne ekonomije, međutim treba poboljšati njenu sposobnost upravljanja javnim finansijama, javnim dugom i sprovođenja neophodnih ekonomskih reformi", navodi Varhelji.
Ističe i da Crna Gora u Programu ekonomskih reformi za 2021. godinu, predviđa brzo smanjenje odnosa javnog duga prema BDP-u u naredne tri godine, sa 104% na kraju 2020. na oko 70% BDP-a na kraju 2023. godine.
"To se zasniva na očekivanom, značajnom poboljšanju fiskalne pozicije, oporavku rasta BDP -a, nadoknadi dospjelog duga korišćenjem postojećih državnih depozita i strogoj kontroli rashoda. Komisija će pratiti sprovođenje ovih fiskalnih ciljeva", poručuje evropski komesar.
Na pitanje Bild o navodima da je oko 400 miliona eura iz kineskog kredita dato podizvođačima, te da li Komisija namjerava da zatraži pojašnjenje od nadležnih crnogorskih vlasti u vezi ovih navoda, Varhelji navodi da komsija nema nikakve informacije o sadržini ugovora, i da je na crnogorskim vlastima da traže pojašnjenja.
"Ugovor o zajmu za projektovanje i izgradnju prve dionice autoputa Bar-Boljare, zaključen sa Export-Import bankom Kine, nameće Crnoj Gori zahtjev za povjerljivošću u ugovoru o izgradnji i finansijskim aspektima radova, koje je sproveo China Road and Bridge Corporation (CRBC) i njeni podizvođači. Komisija ne posjeduje nikakve informacije o sadržaju ovih ugovora. Na crnogorskim vlastima je da traže pojašnjenja u vezi sa izvršenjem ugovora i postupe po svim navodnim nepravilnostima", zaključio je Varhelji.
Izvor: Rtcg
Komentari