Pjongjang je u januaru predstavio „novi" tip projektila podmornice, opisujući ga kao „najmoćnije oružje na svijetu".
Incident se dogodio u trenutku kada se šefovi obavještajnih službi Južne Koreje, Japana i SAD navodno sastaju u Seulu kako bi razgovarali o Sjevernoj Koreji. Pjongjang je poslednjih nedjelja započeo niz testova za koje tvrdi da su hipersonične krstareće rakete velikog dometa i protivvazdušno naoružanje.
Nekim od ovih testova, Pjongjang krši stroge međunarodne sankcije. Ujedinjene nacije izričito zabranjuju Sjevernoj Koreji da testira balističke rakete, kao i nuklearno oružje.
U utorak je združeni načelnik štaba Južne Koreje rekao da je jedna raketa lansirana iz luke Sinpo, na istoku Sjeverne Koreje, gde je podmornička baza. Raketa je završila u Istočnom moru, poznatom i kao Japansko more. Japanski premijer Fumio Kišida rekao je da su ispaljene dvije balističke rakete, nazvavši to „žalosnim".
Trka u naoružanju
Lansiranje je uslijedilo u trenutku kada Južna Koreja razvija vlastito oružje, za koje su posmatrači rekli da se pretvorilo u trku u naoružanju na Korejskom poluostrvu. Seul ove nedjelje održava do sada najveću južnokorejsku izložbu odbrambenog naoružanja. Navodno će predstaviti novi borbeni avion, kao i navođeno oružje poput projektila. Takođe bi uskoro trebalo da lansira sopstvenu svemirsku raketu.
Sjeverna i Južna Koreja tehnički ostaju u ratu jer je Korejski rat, koji je podijelio poluostrvo na dvije zemlje i u kojem su SAD podržale Jug, okončan primirjem 1953. godine. Sjevernokorejski lider Kim Džong-un izjavio je prošle nedjelje da ne želi da rat ponovo izbije na Korejskom poluostrvu, ali je rekao da njegova zemlja mora da nastavi da razvija oružja za samoodbranu od neprijatelja, a to su SAD koje je optužio za neprijateljstvo.
Američki izaslanik u Sjevernoj Koreji Sung Kim trenutno je na putu za Južnu Koreju kako bi razgovarao o tome kako ponovo započeti dijalog sa Pjongjangom, a jedna od tema je i da li bi trebalo donijeti formalnu deklaraciju o završetku Korejskog rata.
U poslednja 24 sata ponovio je stav administracije američkog predsjednika Džozefa Bajdena da je otvorena za sastanke sa Sjevernom Korejom bez preduslova.
Prethodni razgovori SAD i Sjeverne Koreje prekinuti su zbog suštinskih neslaganja oko denuklearizacije.
Amerika želi da se Sjeverna Koreja odrekne nuklearnog oružja pre nego što sankcije budu ublažene, ali je Sjeverna Koreja to do sada odbila.
Komentari