Umjetnička djela „napadaju“ publiku
„Umjetnost svuda“

Neobičan projekat u Londonu

Umjetnička djela „napadaju“ publiku

LONDON – Projekat „Umjetnost svuda“, koji je u Londonu počeo u ponedjeljak i trajaće do 25. avgusta, kroz 57 umjetničkih djela „napada“ Britance sa svih strana – od bilborda na ulicama, autobuskim stanicama do ogromnih plakata u supermarketima i šoping centarima. Odabrani radovi postavljeni su i na 2.000 autobusa i 1.000 crnih taksija.

Za svakoga

Britanski Telegraf piše da su za „Art Everywhere“ kampanju djela odabrana online glasanjem, a među njima su radovi Lusijena Frojda, Fransisa Bejkona, Dejvida Hoknija, Sare Lukas i Dejmijena Hersta. Ali, nijesu svi radovi savremeni – njih je 23, a nacionalni izbor broj jedan je „The Lady of Shalott“ Džona Vilijama Voterhasa iz 1888. godine, poslije čega slijedi „Ofelija“ Džona Evereta Mieja iz 1851/1852. godine.

Projekat je svečano otvorio ser Piter Blejk, autor naslovnice albuma grupe Bitls „Sgt. Pepper‛s Lonely Hearts Club Band“ u jednom od londonskih šoping-centara gdje je na ogromnom plakatu izložena reprodukcija njegovog djela „The Meeting or Have a Nice Day Mr Hockney“.

Umjetnica Kornelija Parker čije djelo učestvuje u ovom projektu kazala je da je oduševljena što se njen rad našao na listi prvih deset koje je odabrala publika.

Kreativna snaga

Osnivač projekta Ričard Rid nada se da će umjetnost na ulici privući pažnju velikog broja ljudi, a ako ništa drugo, barem ponekom prolazniku izmamiti osmjeh na lice.

Ako ne možemo prosječnog čovjeka da namamo da uđe u galeriju, možda možemo umjetnost iz galerije da prenesemo na ulicu. Prije svega, nadam se da će djela biti primijećena, a zatim da će makar nakratko nasmijati ljude. Umjetnost je nešto što može da pruži adrenalin, inspiriše ili jednostavno nasmije tog dana. Glavni cilj ovog projekta je da pokaže da naša zemlja ima nevjerovatnu kreativnu snagu i talenat. Želim da ova izložba proslavi činjenicu da je Velika Britanija dom briljantne umjetnosti – rekao je Rid.

Sajmon Harington, koji je sarađivao sa Ridom na projektu, ističe:

Ove slike posmatraju milioni očnih jabučica na nedjeljnom nivou, tako da je ovo najbolji način da se privuče pažnja ljudi koji možda nijesu znali da su bili fanovi umjetnosti – kazao je Harington.

Javnost ima pravo odlučivanja

Slavni umjetnik Dejmijen Herst, čije se djelo „Pardaxin“ (2004) nalazi na 48. mjestu, rekao je da je riječ o izvanrednom projektu koji daje javnosti pravo odlučivanja.

- Umjetnost je za svakoga i svi kojima je dostupna od nje imaju koristi. Taj projekat daje glas javnom mnjenju i priliku ljudima da sami odaberu šta žele da gledaju na svojim ulicama – rekao je Herst.

(Izvor:Pobjeda)