Ilustracija

NVO Green Home

"Ograničen napredak u pregovorima u poglavlju 27"

U objavljenom Izvještaju o napretku Crne Gore u procesu pregovora sa EU za 2021. godinu, u okviru poglavlja 27 konstatuje se ograničeni napredak, što je najgori rezultat u poslednjih nekoliko godina. Ovo i nije iznenađenje imajući na umu da je proces pregovora u ovoj oblasti skoro pa zaustavljen, saopšteno je danas iz NVO Green Home.

Kao i prethodnih godina iz te NVO navode da su ufokusu izvještaji u pitanju upravljanja otpadom, vodama i zaštita prirode.

"Ponavlja se i potreba za urgentnim mjerama za očuvanje ekološke vrijednosti zaštićenih područja i potencijalnih Natura 2000 staništa kao što su Ulcinjska Solana, Skadarsko jezero i rijeka Tara. Ograničen progres je napravljen u smislu izrade Nacionalnog energetskog i klimatskog plana", kazali su iz te NVO.

Podsjetili su da je akcioni plan za ispunjavanje završnih mjerila u poglavlju 27 – životna sredina i klimatske promjene usvojen na sjednici Vlade u februaru 2021. godine i obuhvata 251 obavezu, koje uključuju sve obaveze iz završnih mjerila vezano za Poglavlje 27, kao i one koje su preostale iz Nacionalne strategije za transpoziciju, implementaciju i primjenu pravne tekovine EU u ovoj oblasti.

Najviše obaveza je u upravo u podoblastima: upravljanje otpadom - 37, kvalitet voda – 33 i zaštita prirode – čak 71.

"O realizaciji akcionog plana ne postoji objedinjena infomacija, obzirom da, iako je predviđeno planom, polugodišnji izvještaj nije objavljen niti usvojen na sjednicama Vlade. Nova radna grupa za pripremu i vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji za oblast pravne tekovine Evropske unije koja se odnosi na pregovaračko poglavlje 27 formirana je Odlukom Vlade 30.07.2021. godine, ali do sada nije održala nijedan sastanak", naglašava se u saopštenju.

Pojašnjavaju da u podoblasti upravljanje otpadom, koja se prepoznaje kao jedna od tri oblasti sa najviše problema, Crna Gora ostaje još uvijek neusaglašena sa EU direktivama.

"Zakon o upravljanju otpadom koji treba da nam ponudi odgovore na brojna otvorena pitanja u ovoj oblasti se već nekoliko godina odlaže. Donošenje novog zakona o upravljanju otpadom je aktivnost koja je akcionim planom planirana za 2021. godinu, međutim, osim informacija da se radi na prijedlogu novog zakona, nije bilo daljih aktivnosti koje uključuju javnu raspravu i konsultacije sa zainteresovanim stranama. Navodi se i problem nejasno definisanog modela za upravljanje otpadom na nivou države, kao i potreba da se urgentno spriječi dalje nelegalno odlaganje otpada i odlaganje otpada na privremenim deponijama", naglasili su iz te NVO.

U podoblasti kvalitet voda, poručuju da je napredak ograničen. Planovi upravljanja vodama jadranskog i Dunavskog sliva još uvijek nisu donešeni.

"U podoblasti zaštita prirode, Crna Gora ostaje djelimično usaglašena sa EU propisima. Prepoznate su aktivnosti koje se odnose na zaštitu područja Ulcinjske Solane, ali treba napomenuti da je do uspostavljanja održivog sistema upravljanja ovim područjem potrebno realizovati još dosta koraka. Ponovo je istaknuto i pitanje preporuka Bernske konvencije za područje Skadarskog jezera, kao i preporuka UNESCO/IUCN za područje Tare, te neohodnonost njihove dalje implementacije", naglašava se u saopštenju-.

Zaključuju da je Izvještaj o napretku Crne Gore za Poglavlje 27 konstatacija nedostatka rezultata u oblasti zaštite životne sredine, nesnalaženja i neznanja nove administracije o zahtjevnim procesima pregovora, čiji rad pritom obiluje netransparentnošću.

Dodaju da iako su, zbog načina najavljivanja riješavanja problema u ovoj oblasti, očekivanja javnosti bila velika, rezultati su izostali.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.