"Još jednom su predstavnici Bošnjaka u SAD potvrdili oštroumnost i nesumnjivu opredjeljenost demokratizacji društva u Crnoj Gori i jasno iskazali
podršku progresivnim snagama koje ne pripadaju ni jednom od dva suprostavljena radikalna bloka koji su svojim svađalačkim i represivnim politikama državu i narode u njoj doveli u izuzetno težak položaj. Da je koalicija Crno na bijelo nesumnjivo predvodnik tih progresivnih snaga i ideja dokazala je i veoma jasna podrška takvoj politici od strane zvaničnika SAD predvođenih gospodinom Eskobarom", saopštili su iz SPPa.
Međutim, kako navode, za razliku od stava brojnih zvaničnika SAD koji su visoku delegaciju iz Crne Gore dočekali sa uvažavanjem, predstavnik, kako kažu, tzv. “Bošnjačkog” saveza iz Njujorka Esad Rastoder "drsko, nekulturno i mimo svakog prepoznatljivog adeta jednog Bošnjaka, pokušao je neprimjereno ostaviti utisak kako je djaspora (sa bošnjačkm prefiksom u imenu) izabrala pristup “zabijanja glave u pijesak” umjesto aktivnog učešća u rješavanju nagomlanih problema sa kojima se susreću građani u Crnoj Gori ali i dijaspora širom svijeta".
Jedan od osnovnih postulata bošnjačke kulture jeste, kako navode, da domaćin ne vrijeđa gosta iako se ne slaže sa njm.
"A naročito ako gost dolazi sa ispruženom rukom saradnje i dogovora. Tužan i nekorektan je i pokušaj političkog profitiranja na račun druge vjere, što također nije u tradiciji i kulturi Bošnjaka. Cijeli nastup Esada Rastodera je bio više nego tužan i beskoristan za Bošnjake ali i cjelo crnogorsko društvo. Za razliku od njega BANA je imala vrlo konstruktivne zahtjeve za opšte dobro svih nas u Crnoj Gori što je za svaku pohvalu i primjer ostalim bošnjačkim udruženjima u dijaspori u kom pravcu trebaju djelovati. A svakako osnovna poruka jeste saradnja i napor ka rješavanju nagomilanih problema umjesto zabijanja glave u pijesak po nalogu određenih političkih struktura koje su decenijama opstajale na podjelama i sukobima", naveli su iz SPPa.
"Onaj kojem je brutalna policijska akcja Lim 94, kada su pohapšeni a zatim brutalno mučeni politički predstavnici Bošnjaka u Crnon Gori od strane DPS vlade, policije, pravosuđa tužilaštva, medija.... mala maca u odnosu na “najokrutniju policijsku akciju u crnogorskoj istoriji” - onoj na Cetinju početkom Oktobra ove godine, zaista je više nego nepozvan da donosi vrijednosni sud o bilo čemu u ovoj državi. Naravno, ne umanjujući bol i patnju običnih građana Cetinja, i ne ulazeći u pozadinu tih protesta, zaista je sramno i nečasno uporediti višemjesečne brutalne psiho-fizičke i višegodišnje pravosudne torture sa jednodnevnm sukobima na Cetinju", navode između ostalog iz SPPa.
Tačno je, dodaju, da i sami imaju dosta zamjerki i vladi i institucijama, i da neće odustati od borbe za jednaka prava svih građana u Crnoj Gori,
samim tim i posebno ustavnih prava Bošnjaka.
"Borba između dva radikalna bloka koje predvode DPS i DF nije ni malo laka ni jednostavna, ali smo ohrabreni opredjeljenjem ogromne većine građana da takve politke više nemaju dominaciju u Crnoj Gori i da će jačanjem pravne države, prije svega reformom tužilaštva ali i ekonomskim oporavkom, te retrogradne snage u konačnici biti poražene. Koliko su usko interesno povezana ta dva bloka dovoljno govori i reakcija DF na besprimjeran nastup Esada Rastodera. Čude se tako funkcioneri iz NSD i DF kako ni nakon dva dana niko nije reagovao na nepristojan napad Esada Rastodera?! Čude se tako funkcioneri NSD i DF koji su uspjeli za par mjeseci koliko rukovode Rudnikom uglja Pljevlja, da od 350 novozaposlenih “ugrade” jednog (1) Bošnjaka a ni 15 dana nakon našeg reagovanja na taj brutalan nacionalistički pristup nepočinstva i uzurpacije javnog dobra od strane svojijh kadrova, nemadoše ljudskog kapaciteta da osude isti", saopštili su iz SPPa.
Ne očekuju od njh jer, kako kažu, znaju da ta dva radikalna pola hrane jedan drugog sve ove godine a tako će biti dok u ovoj državi ne profunkcioniše pravni sistem.
"Ali svakako očekujemo od naših ljudi u dijaspori da prate zvanične stavove zemalja u kojima žive a tiču se Crne Gore. A stavovi su više nego jasni - Crna Gora ima apsolutnu političko ekonomsku podršku zapadnih saveznika za ubrzani pristp EU i sve što nosi punopravno članstvo. A ubrzani pristup znači prije svega reformu sudstva i tužilaštva koje su u svakoj razvijenoj demokratiji najveća brana pošastima koje ovu državu 30 godina drže zarobljenu u zaostalosti, nacionalizmu, mržnji drugog i drugačijeg, sukobima, i svemu onome od čega je na hiljade Esada pobjeglo vani", zaključuju.
Komentari