Ona ističe da je zakon koji se tiče svih nas, i koji će pomoći da ono što uočavamo u našoj svakodnevici konačno bude istraženo i pojašnjeno.
"Istovremeno, ovo je prilika da svi oni koji su na zakonit način stekli svoju imovinu to i pokažu, i skinu sa sebe pritisak javnosti i neopravdane osude.
Izuzetno je važno da se u javnu raspravu o nacrtu ovog Zakona uključe svi akteri društva: nevladine organizacije, akademska zajednica, mediji, advokati, svi zainteresovani građani/ke sa svojim predlozima, kako bi dobili što kvalitetniji propis koji će moći na efikasan način da se primijeni u praksi", kazala je Novaković-Đurović.
URA se dodaje ona, snažno zalaže za donošenje ovog zakona, koji nas vraća u ispravan kolosjek naših reformi i okreće suštinskim pitanjima, važnim svim građanima, a ne identitetskim i vjerskim, koja nas polarizuju i opterećuju.
"Vjerujemo da su svi politički subjekti u vlasti i opoziciji svjesni značaja ovog propisa, da će predlozima doprinijeti njegovom što boljem kvalitetu i da će ga na kraju svi podržati u Skupštini.
Izrada i usvajanje ovog zakona biće konkretan odgovor na preporuke iz poslednjeg Izvještaja Evropske komisije za Crnu Goru.
Ipak, i najbolji zakonski tekst je nedovoljan ako izostane primjena. Zato paralelno sa ovim zakonom moramo snažiti institucije, njihovu nezavisnost i profesionalnost, posebno u pravosuđu i tužilaštvu, kako bi građani zaista mogli da osjete pravdu", zaključuje Novaković-Đurović.
Komentari