"Već smo naglasili da je naše partnerstvo sa Crnom Gorom – partnerstvo sa državom, njenim narodom i demokratskim institucijama, a ne bilo kojoj političkom partijom. Spremni smo da sarađujemo sa svim crnogorskim partnerima koji dele viziju suvjerene, inkluzivne, demokratske zemlje koja sprovodi neophodne reforme kao aspirant za članstvo u EU, dok istovremeno poštuje svoje važne obaveze kao odlučna saveznica u NATO", smatra Eskobar.
On je saopštio da se nadaju inkluzivnom dijalogu koji treba da ima za cilj jačanje ekonomskog potencijala, demokratije i vladavine prava.
"Umjesto okretanja nacionalističkim agendama, odnosno identitetskim pitanjima i nacionalističkoj retorici koja dijeli društvo", rekao je Eskobar.
On je istakao da su tražili od crnogorske vlade da poštuje obaveze prema NATO, i da to prate vrlo detaljno i pažljivo, uključujući status DF-a i njihovog mogućeg ulaska u rekonstruisanu vladu.
"Predstavnici Vlade nas uvjeravaju da su sve članice koalicije saglasne da nema promjene politike prema NATO, priznaju nezavisnosti Kosova i nastavka puta ka EU. Mi to vrlo pažljivo pratimo", rekao je Eskobar,
Naglasio je da je crnogorska Vlada obezbijedila transparentnost u vezi svih pitanja koja se tiču odnosa sa NATO, uključujući i pitanja bezbjednosti.
"Rekao bih da je Crna Gora i dalje naš blizak saveznik i prijatelj", naveo je Eskobar.
On je ukazao da Kina prednjači kada su u pitanju netransparentni ugovori u vezi energetike i infrastrukture, i da se SAD, sa evropskim partnerima i vladama u regionu, suprotstavlja tome.
Eskobar je podvukao da je cilj SAD konkretna podrška svim zemljama zapadnog Balkana da što prije dođu do evropskih i evroatlanstkih struktura. Kazao je da se, ipak, vidi maligni uticaj, poput ruskog i kineskog, i da EU treba da se snažnije angažuje po pitanju procesa pridruživanja.
"Mi podržavamo dijalog Srbije i Kosova. Dijalog je ključna forma u kojoj obje strane moraju da riješe nesuglasice, a idealno bi bilo kroz međusobno priznanje", naglasio je Eskobar.
Američki zvaničnik je najavio da će u novembru posjetiti region, i to da odmah nakon posjete BiH dolazi u Crnu Goru. Kazao je kako vjeruje da su pred zapadnim Balkanom bolji dani.
Eskobar, koji obavlja i funkciju specijalnog izaslanika Sjedinjenih Država za Zapadni Balkan, učestvovao je u sesiji koju organizuje pododbor za Evropu, energetiku, životnu sredinu i visoke tehnologije. To tijelo broji 20 članova od kojih je 11 iz redova Demokratske, a devet Republikanske partije.
Komentari