Prirodno porijeklo i curenje iz laboratorija uvjerljive su hipoteze o tome kako je kovid-19 prvi put zarazio ljude, ali analitičari ne uspijevaju da se slože oko toga šta je vjerovatnije i da li se uopšte može donijeti konačna procjena, stoji u izvještaju ODNI, prenosi Hina pozivajući se na Rojters.
U ovom izvještaju se takođe odbacuje ukazivanje na to da je koronavirus nastao kao biološko oružje i u njemu stoji da zagovornici ove teorije „nemaju direktan pristup Institutu za virusologiju u Vuhanu“ pa su optuženi za širenje dezinformacija.
Izvještaj je produkt 90-dnevne revizije koju je administracija američkog predsjednika Džozefa Bajdena objavila u avgustu, usred intenzivnih političkih sukoba oko toga da li bi trebalo kriviti Kinu za posledicu globalne pandemije i u kojoj mjeri, ili vlade koje možda nisu dovoljno brzo reagovale da zaštite građane svojih zemalja.
U izveštaju ODNI stoji da četiri američke obavještajne agencije i tijelo koje okuplja više agencija imaju „nizak nivo povjerenja“ da je kovid-19 potekao od zaražene životinje ili srodnog virusa, prenosi N1.
Ali jedna agencija je sopštila da ima „umjereno povjerenje“ da je prva ljudska infekcija kovidom-19 najvjerovatnije rezultat laboratorijske nesreće, koja je vjerovatno uključivala eksperimentisanje na životinjama u Institutu za virusologiju u Vuhanu.
Američke obavještajne agencije vjeruju da neće moći da daju preciznije objašnjenje za porijeklo kovida-19 bez novih informacija koje ukazuju da je virus prošao specifični put od životinja do ljudi ili da je laboratorija u Vuhanu radila na virusu ili srodnom virusu prije nego što je nastao kovid-19.
U izvještaju se navodi da američkim agencijama i globalnoj naučnoj zajednici nedostaju „klinički uzorci ili potpuno razumijevanje epidemioloških podataka najranijih slučajeva kovida-19“ pa da bi se ponovno mogao razmotriti ovaj sporni izvještaj ako se pojavi više dokaza.
Kina se suočila sa međunarodnim kritikama jer nije aktivnije sarađivala u istragama o porijeklu aktualnog koronavirusa.
Komentari