"Učesnici su na osnovu diskusije i brojnih predloga, usvojili zaključke na osnovu kojih je apelovano na sva ministarstva da u najkraćem mogućem roku raspišu konkurse za raspodjelu sredstava NVO, posebno onim koje se bave socijalno osjetljivim grupama", saopšteno je iz DPS-a.
Takođe, Komisija za zdravstvo i socijalnu politiku Demokratske partije socijalista pozvala je Ministarstvo finansija i socijalnog da pod hitno:
"Zbog enormnog skoka cijena gotovo svih životnih namirnica, a po ugledu na brojne zemlje, opredijeli novčanu pomoć u iznosu od 100 eura za sve porodice korisnike materijalnog obezbjeđenja u Crnoj Gori, za njih 7732.
- Da istu takvu pomoć opredijeli i za sve penzionere Crne Gore sa najnižim primanjima.
- Da dodatno sagleda potrebe penzionerske populacije Crne Gore u dijelu stambene problematike i nastavi izgradnju stambenih jedinica, u onim opštinama gdje je to najpotrebnije.
- Da odmah stavi u punu funkciju domove starih u Nikšiću i Podgorici, projekte koje je ova Vlada sačekala završene za koje nije u stanju već 11 mjeseci da stavi u funkciju.
- Da krene sa osnaživanjem prostornih, pa tek zatim profesionalnih kapaciteta Centra za socijalni rad i domove za stara lica.
- Da s obzirom na porast broja djece bez roditeljskog staranja za alarmantnih 30%, pod hitno pokrene procese kako bi se uspostavila usluga profesionalnog hraniteljstva.
- Da prestane sa ponižavanjem građana Crne Gore i nikada više ne pokreće slične akcije kao što je akcija „3 litra ulja“, već da konačno počne da sistemskim rješavanjem problema u oblasti socijalne politike.
- Da uvaži sugestije nadležnih inspekcija i poništi sve oglase u ustanovama socijalne i dječije zaštite koji nijesu raspisani u skladu sa Zakonom i izvrši izbor rukovodilaca u skladu sa Zakonom predviđenom procedurom", naveli su iz DPS-a.
Na konferenciji su učesnici podsjetili na sam početak rada 42. Vlade Crne Gore, i odluku mandatara, da Ministarstvo rada i socijalnog staranja bude rasformirano na način da se socijalno staranje pridruži Ministarstvu finansija, a resor rad Ministarstvu ekonomije.
"Kako je zaključeno, to je bio više nego dovoljan pokazatelj na osnovu kojeg se moglo zaključiti da akcenat nove Vlade neće biti briga o najugroženijim građanima Crne Gore kroz njihovo integrisanje na tržište rada. Takođe, vrijedi dodati da krajnju nebrigu ove Vlade prema svim stanovnicima naše države bez izuzetka odslikava činjenica da resorni ministar za 11 mjeseci rada nije obišao nijednu ustanovu socijalne i dječije zaštite, niti je za vrijeme trajanja njegovog mandata razvijena ili započeta neka nova usluga", pojasnili su iz DPS-a
Shodno skorašnjem izvještaju Evropske komisije i predloga su iznijeti na konferenciji, Komisija za zdravstvo i socijalnu politiku konstatovala je da bi se usvajanjem navedenih apela situacija značajno poboljšala.
"Stav učesnika konferencije je da je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja na čelu sa ministrom Milojkom Spajićem, zaboravilo da se bavi socijalnom politikom na teritoriji Crne Gore, pa je ministar pozvan da prestane manipulisati građanima Crne Gore i počne rješavati probleme u oblasti socijalne zaštite.
Na konferenciji, koja je održana uz puno poštovanje svih epidemijskih mjera, pored članova komisije, prisustvovali su predstavnici civilnog sektora, kao i predstavnici partija koalicionih partnera", zaključuje se u saopštenju DPS-a.
Komentari