Perić: Izbori nijesu realnost u narednih šest mjeseci
Srđan Perić

Perić: Izbori nijesu realnost u narednih šest mjeseci

Vanredni izbori nijesu realnost u narednih pet, šest mjeseci, jer bi onaj ko bi ih inicirao ušao u veliki politički rizik. Niko trenutno nije toliko siguran u svoju poziciju da bi ušao u tu varijantu razrješenja, ocijenio je za Pobjedu politički analitičar Srđan Perić komentarišući potencijalno rješenje aktuelne političke krize.

Brigu, kako je rekao, predstavlja to što nijedno od mogućih rješenja ne garantuje stabilniju političku situaciju u daljem raspletu.

“Po prvi put imamo iskustvo tranzicije vlasti i čini mi se da iz njega ne izvlačimo ono najbolje. Demokratija jeste model vladanja u kome učite na greškama, a upravo je to ono što nam ide najteže. Pravimo mnogo grešaka i ne pada nam na pamet da možda sami griješimo”, kazao je on.

Smatra da smo ušli u zonu politike koja zbunjuje prije nego li nudi rješenja, jer, kako je rekao, opozicija nema kredibilitet za ozbiljnu kritiku i inicijativu na polju borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, a vlast je, sa druge strane, heterogena i neefikasna.

“Imamo i sada sve eksplicitniju najavu da će se iz struktura ove postavke Vlade moguće ipak stvarati stranka, što onda mijenja i na deklarativnoj ravni politički karakter same Vlade”, istakao je Perić i dodao da opcija održavanja statusa kvo donosi nefunkcionalnu većinu koja će se uzajamno podrivati i trajati dok neko od tri ključna nosioca ne plati političku fakturu tog stanja.

Pa ipak, Perić vjeruje da će politička klasa naći neku vrstu dogovora u nekom trenutku.

“Taj dogovor može biti i da se prekompozicija političke moći vrši u postojećem okviru – ali konstatujmo da bi i to bio dogovor. Stvari i pozicije se mijenjaju i svako pokušava do ojača svoju političku perspektivu”, naveo je.

Komentarišući pozive lidera DF-a da se politička kriza internacionalizuje Perić je kazao da moramo biti u stanju da rješavamo svoje probleme.

“Naše međunarodne obaveze i partnerstva su jedna stvar, a unutrašnje funkcionisanje sasvim druga i za to smo mi odgovorni prije svega pred sobom, a onda i pred drugima”, ocijenio je Perić.

Kada je u pitanju zabrinutost koju su iskazivali zvaničnici međunarodne zajednice u vezi sa potencijalnim ulaskom predstavnika DF-a u Vladu, Perić je naglasio da moramo razjasniti činjenicu da sva tri konstituenta vladajuće postavke imaju svoja kadrovska rješenja na značajnim izvršnim pozicijama, da kontrolišu državna preduzeća i skupštinska tijela, te da zajedno tvore vlast.

“Tačno je da se najviše polemike pokreću u vezi sa kadriranjem u Vladi na ministarskom nivou. Mi se nalazimo u svojevrsnoj pat poziciji, jer niko od političkih subjekata vlasti nije voljan za dodatne ustupke i svako sebe vidi žrtvom”, ocijenio je.

Smatra i da dajemo veći značaj sebi na međunarodnom nivou nego što ga zaista imamo.

“Kada bi slušali političare, ispalo bi da globalne sile nemaju druge brige osim razrješenja političke krize u Crnoj Gori. Trebamo biti svjesni svoje pozicije u svijetu i pokušati da se ponašamo u skladu sa tim”, zaključio je Perić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.