¨Dugogodišnje protivljenje ima za cilj zaštitu, kako same rijeke, tako i ukupne životne sredine. Opšte je poznato da već izgrađene male hidrolelektrane na rijeci Bistrici i rijeci Šekular nisu donijele, kako je prethodno obećano, ni ekonomski razvoj, ni korist lokalnoj zajednici, a ni veći broj radnih mjesta. Naprotiv, donijele su vidljivu i nepopravljivu štetu flore i faune, kao i devastaciju ekosistema. Uzevši u obzir da je ove hidroelektrane gradila ista firma koja planira izgradnju i na rijeci Kaludri, želio bih ovom prilikom da ukažem i na veliki broj nepravilnosti o kojima se mnogo puta i ranije govorilo, prije svega na sumnjive tendere, koji su pratili sam proces izgradnje, kao i na pomoć od strane države, iako se radilo o privatnim firmama.¨ poručio je Martin.
Građani Berana se tokom, a i nakon izgradnje malih hidroelektrana nebrojeno puta suočavaju sa restrikcijama u snabdijevanju vodom, zdravstvenim problemima do kojih je došlo usljed kontaminacije izvorišta „Merića Vrela“, poručuje Kljajić i navodi da od momenta izgradnje malih hirdroelektrana na rijeci Bistrici svake obilnije padavine uzrokuju tehničku neispravnost vode kojom se snabdijeva kompletan gradski sistem. Prema zvaničnim izvještajima, privatne firme u čijem su vlasništvu male hidroelektrane prihoduju milione eura, dok bi o „benifitima“ za građane Berana bilo zaista ponižavajuće i govoriti.
¨Do sada smo nebrojeno puta bili svjedoci sumnjivih ugovora, privatizacija, te koncesija koje su potpisane za vrijeme prethodne vlasti, te je sasvim jasno da je neophodno preispitati postojeće ugovore, utvrditi moguće postojeće nezakonitosti, kao i osigurati veći procenat po osnovu koncesije lokalnoj zajednici na čijoj teritoriji su male hidroelektrane izgrađene i gdje je postojeće stanje trenutno nemoguće izmijeniti.¨ poručio je šef odborničkog kluba.
Kao građanin Berana, Martin u potpunosti podržava svoje sugrađane iz MZ Kaludra, te očekuje od Vlade da ispuni svoja prethodno data obećanja i raskine ugovore za izgradnju novih mini-hidroelektrana.
¨Rijeke nijesu naše privatno vlasništvo – one pripadaju svakom građaninu Crne Gore, one pripadaju svima nama i kao što su ih naši preci čuvali, koristili i od okupatora branili, vjerujem da je i na nama obaveza da to učinimo za buduća pokoljenja.¨ zaključio je Kljajić.
Komentari