¨Statistika napada na naše kolege/nice u prethodnom periodu je alarmantna. Ako tome dodamo i činjenicu da za mnoge od njih nijesu otkriveni počinioci niti su adekvatno kažnjeni, jasno je zbog čega naše kolege/nice ne mogu slobodno i profesionalno da rade svoj posao, jer su, po nepisanom pravilu, prvi na meti napadača koji pokušavaju da nasiljem uređuju, pritiskaju i guše medijske slobode.¨ poručuju u saopštenju.
Vjeruju da će pooštravanje kazni za napade na novinare i uvođenje novih krivičnih djela osigurati bezbjedniju atmosferu za rad novinara/ki i zaposlenih u medijima, a naročito zbog činjenice da su nakon brojnih napada, sigurnost i dostojanstvo medijskih radnika/ca postali upitni, a okruženje u kojem rade vrlo rizično.
¨Zato apelujemo na donosioce odluka i da što prije novinarkama i novinarima u Crnoj Gori dodijele status službenog lica. U osudama koje smo upućivali povodom napada na naše kolege/nice napominjali smo da je neophodno da država pokaže moć institucija i otkrije okolnosti svih napada, a počinioce adekvatno kazni.¨ navode u saopštenju.
Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, predstavlja i javni apel svim donosiocima odluka da iskoriste svoj autoritet kako bi napadači na medijske radnike/ce ubuduće bili obeshrabreni da napadaju novinare, da ih verbalno vrijeđaju, da prijete njima ili članovima porodice i ugrožavaju njihovu imovinu.
¨Napadi na novinare/ke mogu se suzbiti samo uz djelotvorne istrage i ozbiljne kazne. Time ćemo dobiti i neophodnu zaštitu za sve one kolege/nice koji/e se bave istraživačkim novinarstvom koje je temelj slobode medija, na kojoj bi demokratija trebalo da počiva.¨ saopštila je Milica Đokđurić, urednica medijskih programa.
Komentari