Bez obzira na to što je novembar najkišniji mjesec, kako navodi Burić, u većem dijelu Crne Gore, vodostaji rijeka i jezera su trenutno u domenu malih voda.
“Primjera radi, jutros je vodostaj Skadarskoj jezera kod Hidrološke stanice (HS) Plavnica oko 50 cm, što je daleko od apsolutnog maksimuma od 588 cm, koji je registrovan početkom decembra 2010. godine. Trenutni vodostaj Morače na HS Podgorica (grad) je 211 cm, što je za oko 10 metera ispod dosadašnjeg makimuma iz novembra 1979. godine. Dakle, obilne kiše koje su prethodnih dana padale u pojedinim djelovima regiona (poplave u Sarajevu), nas su zaobišle te za sada nema bojazi od poplava”, kaže Burić.
On navodi i da prethodni podaci ukazuju da je i u dosadašnjem dijelu novembra nastavljen deficit padavina, koji je bio karakterističan i za prethodne mjesece, generalno i veći dio tekuće godine.
“Primjera radi, prosječna količina padavina za novembar u Podgorici je blizu 240 milimetara, a u dosadašnjem dijelu ovog mjeseca palo je svega 45 milimetara”, ističe Burić.
Kiša se ne očekuje ni narednih dana.
“Dakle, od srijede do subote biće suvo, biće promjeljive količine oblačnosti, ali i sunčanih perioda, dužih tokom petka”, navodi Burić.
Što se tiče temperature, kako ističe Burić za RTCG, za sada su iznad prosjeka za ovaj period godine.
“Prema preliminarnim podacima za prvih osam dana i prognozi za naredna dva dana, prva dekada novembra u Podgorici biće toplija za oko 3,5 stepena u odnosu na odgovarajuću klimatsku normalu”, ističe je Burić.
Navodi i da je u nedjelju registrovan čak i ljetnji dan, jer je najviša dnevna temperatura bila oko 26 stepeni, a takvi dani se, kako ističe Burić, rijetko registruju u novembru.
“Prethodnih dana je neuobičajeno toplo bilo na sjeveru Crne Gore, a u odnosu na današnju temperaturu od srijede do subote biće još toplije. Prema trenutnom prognostičkom materijalu, od nedjelje pogoršanje vremena i pad temperature”, zaključuje Burić u izjavi za Portal RTCG.
Komentari